33,2 százalékos hatékonyságot ért el egy kristályos szilíciumból és perovszkitból készült napelem, amit az Abdullah Király Tudományos és Műszaki Egyetem kutatói készítettek el.
A napelemek folyamatosan fejlődnek, és válnak idővel egyre hatékonyabbá. Ez azt eredményezi, hogy idővel – ugyanannyi panel használatával – még több energiát lehet termelni, így válik a technológia egyre zöldebbé.
A szaúd-arábiai Abdullah Király Tudományos és Műszaki Egyetem (KAUST) kutatói most új hatékonysági rekordot állítottak fel egy „tandem” napelemmel, ami két különféle anyagot ötvöz – írja a Science Alert.
A napelem-panelekben számos anyag használható, mindegyiknek megvannak a saját tulajdonságai és jellemzői, és nagyban eltér a hatékonyságuk, áruk, de az is, hogy mennyire könnyű őket beépíteni egy napelembe.
Jelen esetben a KAUST munkatársai az olcsóbb – és gyakrabban alkalmazott – kristályos szilíciumot kombinálták a hatékonyabb, ámbár kevésbé megbízható perovszkittal, így megütve a 33,2 százalékos hatékonyságot – megdöntve az eddigi 32,5 százalékos rekordot. Az eredményeket a European Solar Test Installation (ESTI) hitelesítette.
Amerikai kutatók kifundálták, hogyan termelhet sokkal több áramot egy olcsó napelem
Bár a kalcium-titanát oxidásványok, ismertebb nevükön a perovszkitok egyre kedveltebb alapanyagai a napelemeknek, még közel sem olyan jó hatásfokúak, mint a jóval drágább szilícium. Amerikai kutatóknak nemrégiben sikerült a sokszorosára növelni a perovszkit egy bizonyos típusának a hatékonyságát.
A Science Alert megjegyzi, bár ez nem tűnik szignifikáns előrelépésnek, de több millió napelemre és sok napsütéses évre vetítve már jelentősebb. Egyelőre azonban kereskedelmi használatra még nem áll készen.
A napelemek hatékonyságát PCE-ben mérik, és a 100 százalékos érték jelentené azt, hogy az összes elérhető napfényt elektromos energiává lehetne alakítani veszteség nélkül.
Az új megoldás hatékonyságát az adhatja, hogy a felül elhelyezkedő, perovszkit anyag a kék, míg az alatta lévő szilikon a vörös fényeket nyeli el a legjobban, így a rendelkezésre álló napfény nagyobb részét lehet felhasználni.
Megcsinálták a robotot, ami a napelemek alatt gondozza a növényeket
A SynRobo nevű eszköz képes metszeni, gyomlálni, és szükség esetén vetni és aratni is a mezőgazdasági területek fölé telepített napelemek alatt.
Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy a kutatók egyelőre a rekord eléréséről nem szolgáltak további részletekkel, azonban jelenleg azon dolgoznak, hogy javítsák a napelem élettartamát és méretét.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.