Komoly áttörés jöhet a napelemek piacán – leküzdötték az egyik legnagyobb problémát
Csak le kell kezelni a hagyományosnál sokkal hatékonyabb perovszkit napelemeket egy felületaktív anyaggal, így minden akadály elhárulhat a piaci bevezetésük előtt.
Csak le kell kezelni a hagyományosnál sokkal hatékonyabb perovszkit napelemeket egy felületaktív anyaggal, így minden akadály elhárulhat a piaci bevezetésük előtt.
Soha nem volt még olyan hatékony egyetlen teljesen átlátszó, vagy legalább félig átlátszó napelem sem, mint amit dél-korai mérnökök most kifejlesztettek.
A Michigani Egyetem kutatóinak sikerült olyan anyagot kifejleszteniük, amelytől tartósabbak lehetek a perovszkit kristállyal épülő napelemek. A kutatók szerint a technológia, amint piacra kerül, jelentős áresést hozhat.
A perovszkit napelemek elméleti maximális hatásfoka 43 százalék, ezt közelítette meg minden eddiginél jobban a LONGi nevű kínai gyártó.
A RoboMapper nevű eszköz egyszerre több száz olyan anyagot képes kikeverni, amik alkalmazhatók lehetnek a tandem napelemeknél.
A perovszkit a hatékonyabb napelemek kulcsa, alkalmazásával jelentős áttöréseket lehet elérni a napelemes rendszerek terén.
33,2 százalékos hatékonyságot ért el egy kristályos szilíciumból és perovszkitból készült napelem, amit az Abdullah Király Tudományos és Műszaki Egyetem kutatói készítettek el.
Bár a kalcium-titanát oxidásványok, ismertebb nevükön a perovszkitok egyre kedveltebb alapanyagai a napelemeknek, még közel sem olyan jó hatásfokúak, mint a jóval drágább szilícium. Amerikai kutatóknak nemrégiben sikerült a sokszorosára növelni a perovszkit egy bizonyos típusának a hatékonyságát.
A perovszkit napelemek olcsóbbak és hatékonyabbak lehetnének a szilíciumalapú technológiánál, ám instabilitásuk miatt eddig nem terjedtek el. Most azonban áttörést értek el a fejlesztésükben a svájci tudósok.
Magyar kutatók újfajta detektort fejlesztenek a radioaktív sugárzás mérésére. A debreceni ELKH Atommagkutató Intézet (ATOMKI) és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) munkatársai egy különleges ásványcsalád, a perovszkitok tulajdonságait vizsgálták.
Svájci kutatóknak sikerült úgy összedoglozniuk a szilíciumot és a perovszkit kristályt, hogy annak egysége minden eddiginél hatékonyabb napelemet hozott létre.
A német Helmholtz-Zentrum Berlin kutatóinak új napeleme karnyújtásnyi távolságba került az álomhatárként emlegetett 30 százalékos hatékonyság eléréséhez.