A Michigani Egyetem kutatóinak sikerült olyan anyagot kifejleszteniük, amelytől tartósabbak lehetek a perovszkit kristállyal épülő napelemek. A kutatók szerint a technológia, amint piacra kerül, jelentős áresést hozhat.
Komoly áttörést értek el az amerikai Michigani Egyetem mérnökei a perovszkit kristályok alkotta félvezetők tartósságát illetően. A kutatók bejelentésükben azt írják: ennek köszönhetően a jövőben olyan napelemek készülhetnek, amelyek a ma árultak árának felébe, negyedébe kerülhetnek.
A perovszkit napelemek bár környezetbarátabb megoldást jelentenek a szilíciumból épülő társaiknál, van egy nem mellékes hátrányuk: sokkal hamarabb tönkre tudnak menni. Ez annak köszönhető, hogy a szél, a napsütés és az eső is folyamatosan roncsolja a perovszkit kristályokat.
A napelemek stabilitásának és általános élettartamának növelése érdekében a kutatók olyan molekulákat kerestek, amelyek megakadályozhatják a gyors erodálódást. A kutatás során azt találták, hogy bizonyos molekulák különösen hatékonyan növelik a perovszkit filmek stabilitását. Ezeket a kristályokhoz hozzáadva sikerült megakadályozni, hogy magas hőmérsékletnél hiba lépjen fel a működésben. Ezzel sikerült növelni a panelek tartósságát – írják a kutatók a Cellben megjelent tanulmányukban.
A szakemberek háromféle adalékot hoztak létre, amelyek mindegyike hasonló kémiai építőelemeket tartalmazott. A tömegük alapján nagyobbnak tekintett molekulák jobb kölcsönhatást mutattak a kristályokkal, megakadályozva a hibák kialakulását.
„Csodaanyagot" használ egy gyártó, sosem volt még ilyen hatékony napelem
A perovszkit napelemek elméleti maximális hatásfoka 43 százalék, ezt közelítette meg minden eddiginél jobban a LONGi nevű kínai gyártó.
A tanulmányban a kutatók kiemelték, hogy az adalékanyagok mérete és összetétele kulcsfontosságú volt a siker érdekében.
Hogy mikor kerülhet piacra az első olyan napelem, amit már ilyen adalékanyagokkal készítenek el, egyelőre nem tudni. Az viszont biztos: amikor megtörténik, akkor a napelemek telepítése után rövidebb lehet a befektetés megtérülési ideje.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.