Komoly áttörés jöhet a napelemek piacán – leküzdötték az egyik legnagyobb problémát
Csak le kell kezelni a hagyományosnál sokkal hatékonyabb perovszkit napelemeket egy felületaktív anyaggal, így minden akadály elhárulhat a piaci bevezetésük előtt.
Csak le kell kezelni a hagyományosnál sokkal hatékonyabb perovszkit napelemeket egy felületaktív anyaggal, így minden akadály elhárulhat a piaci bevezetésük előtt.
Soha nem volt még olyan hatékony egyetlen teljesen átlátszó, vagy legalább félig átlátszó napelem sem, mint amit dél-korai mérnökök most kifejlesztettek.
A Michigani Egyetem kutatóinak sikerült olyan anyagot kifejleszteniük, amelytől tartósabbak lehetek a perovszkit kristállyal épülő napelemek. A kutatók szerint a technológia, amint piacra kerül, jelentős áresést hozhat.
A mesterséges intelligencia tudása óriási, és szinte mindenhol képes segíteni. A napelemek sem maradhatnak ki, legalábbis Ausztráliában. A kutatók hetek alatt készítettek a MI segítségével olcsóbb és hatékonyabb napelemeket a hagyományos, szilíciumalapú változatoknál.
A perovszkit napelemek elméleti maximális hatásfoka 43 százalék, ezt közelítette meg minden eddiginél jobban a LONGi nevű kínai gyártó.
A perovszkit a hatékonyabb napelemek kulcsa, alkalmazásával jelentős áttöréseket lehet elérni a napelemes rendszerek terén.
A perovszkit napelemek olcsóbbak és hatékonyabbak lehetnének a szilíciumalapú technológiánál, ám instabilitásuk miatt eddig nem terjedtek el. Most azonban áttörést értek el a fejlesztésükben a svájci tudósok.
A szilícium-perovszkit napelemeknél sikerült minden eddiginél nagyobb hatékonyságot elérni, így a szakemberek a 30 százalékos álomhatárt is át tudták lépni.
Az amerikai Princeton Egyetem kutatóinak sikerült egy olyan perovszkitos napelemet készíteniük, ami 30 évig is bírja a strapát.
Brit és japán kutatók a napelemkészítéshez használt olcsó alternatívát, a perovszkitot vizsgálták, hogy megértsék: mik azok a problémák, amik kijavításával növelhető ezek tartóssága.
Svájci kutatóknak sikerült úgy összedoglozniuk a szilíciumot és a perovszkit kristályt, hogy annak egysége minden eddiginél hatékonyabb napelemet hozott létre.
A német Helmholtz-Zentrum Berlin kutatóinak új napeleme karnyújtásnyi távolságba került az álomhatárként emlegetett 30 százalékos hatékonyság eléréséhez.