A csokoládégyártást is elérte a szigorú környezetvédelmi szabályozás
Egy tábla csoki gyártása a számítások szerint több száz gramm szén-dioxid kibocsátásával és többkádnyi víz felhasználásával jár. Az Európai Unio elsőként lépett fel a világon a fenntartható csokoládégyártásért, egyben harcot hirdetve az erdőirtás és a gyermekmunka ellen.
Fenekestül forgathatja fel a csokoládépiacot az EU 2025. január 1-jétől érvényes szabálya. Az erdőirtás árán előállított árukra vonatkozó, tavaly életbe lépett jogszabály (EU Deforestation Regulation – EUDR) a jövő évtől kötelezően előírja a piaci szereplőknek, hogy az alapanyagok nem származhatnak olyan területről, amelyen 2020 óta fakivágást végeztek, vagy a művelés során az erdő jelentős mértékben pusztult. A rendelet vonatkozik a kakaóra is, amely – a kávé, a szója és a pálma társaságában – azon növények közé tartozik, amelyeknek a termesztése a legtöbb üvegházhatású gáz kibocsátásával jár.
Az édességgyártóknak és -forgalmazóknak tehát bizonyítaniuk kell, hogy az alapanyagot fenntartható módon állítják elő. Ez az eddiginél átláthatóbbá teszi az ellátási láncot. A mulasztás súlyos büntetéssel, akár az uniós piacról való kizárással is járhat. A következő években fokozatosan életbe lépnek a beszállítói láncok átvilágításáról szóló irányelv (Corporate Sustainability Due Diligence Directive – CSDDD) passzusai is, kimondva, hogy az importált áru előállításakor be kell tartani az emberi jogokat, így nem alkalmazhatnak rabszolga- vagy gyerekmunkát.
A tudatos fogyasztók eddig is tájékozódhattak arról, hogy csokoládéjuk mennyire fenntartható módon készült. Idén tavasszal már az ötödik alkalommal tette közzé a Chocolate Scorecard portál a legnagyobb gyártókról készített fenntarthatósági besorolását. A több tucat nemzetközi intézmény és civil szervezet konzorciuma a világ csokigyártásának 95 százalékát lefedő mintegy hatvan gyártót értékel hét szempont alapján. Ezek közt az erdőirtás és a gyermekmunka mértéke mellett szerepel a gazdák megélhetését biztosító bevétel, valamint a növényvédő szerek mennyisége is. A listán számos ismert gyártó és kereskedő, illetve márka található, négy kategóriába sorolva: jó, javuló, próbálkozó és lemaradó. Az eredmények azt mutatják, hogy a világ csokoládétermelésének 40 százaléka teljesen átláthatatlan. (A globális csokiipar nagyságát a különféle piackutató cégek eltérően határozzák meg, az idén 130–150 milliárd dollár között lehet az értéke, és várhatóan még ebben az évtizedben meghaladja a 200 milliárd dollárt.)