Tech hvg.hu 2022. április. 20. 19:59

Melyik oltás véd a legjobban az omikron ellen? És mi a helyzet a kínaival?

A Hongkongi Egyetem egy beszédes tanulmányt adott közre: a kínai és az egyik mRNS-vakcina hatékonyságát vizsgálták az omikronnal szemben.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Bár a világ nagy részén most kevesebb a koronavírus-fertőzött, bizonyos régiókban újra emelkedő számokat látni. Ugyanez a helyzet Kínában, illetve Sanghajban is, ahol április 19-én megkezdődött már a korábban elrendelt zárlat harmadik hete. Ennek oka, hogy az eltelt 24 órában közel 20 ezer új koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki.

Hongkongi kutatók időközben kíváncsiak lettek rá, hogy Kína saját vakcinája, a Sinovac vajon miként teljesít az omikron ellen, mert a megbetegedéseket most főleg ez a vírusváltozat okozza. Az összehasonlításba a BioNTech mRNS-alapú készítményét is bevonták, hogy átfogóbb képet kapjanak a két oltás által nyújtott védelemről.

Az eredményeket az Economist tette közzé, egy látványos grafikonként. Az adatok igen beszédesek: a kutatók azt találták, hogy mindkét vakcina jó védelmet nyújt az omikron ellen, de nem egyformán. Két BioNTech például 75-96 százalékos védelmet nyújtott az összes korcsoportban, míg a Sinovac esetében ez 44-94 százalékra volt tehető. A különbség az idősebb, 80, illetve annál idősebb korcsoportban csak még nagyobb lett: a BioNTech készítménye esetükben 85 százalékos hatékonyságot mutatott, a Sinovacé 60-at. Van ugyanakkor egy jó hír is:

a hatékonyság az emlékeztető (harmadik) oltásokkal növelhető, és ez esetben akár 90 százalék fölötti arányok is mérhetők.

Ezek viszont csak becslések, és a kutatók arra is figyelmeztettek, hogy a harmadik adag nagyobb hatékonysága valószínűleg annak is köszönhető, hogy azt nemrég adták be a pácienseknek. A szakértőknek mindezek mellett egy másik észrevétele is volt: szerintük a kínai vakcina kevésbé hatékony a fertőzés átadásának megakadályozásában.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.