Magyar kutatók fejlesztenek új mRNS-alapú terápiát gerincvelő-sérülések kezelésére
Rágcsálóknál már ígéretes eredmények születtek, a módszert most kipróbálnák gerincsérült tacskókon is.
Rágcsálóknál már ígéretes eredmények születtek, a módszert most kipróbálnák gerincsérült tacskókon is.
Hatékonyan állította meg a tumor növekedését és az újabbak kialakulását a Moderna által fejlesztett mRNS-alapú vakcina, amit a daganatos betegek kezelésére lehetne felhasználni.
Rengeteg ember életét mentheti meg a BioNTech új vakcinája, amit a tüdőrák ellen fejlesztettek ki. A mostani kísérlet, amiben Magyarország is részt vesz, több mint egy éven át tart majd.
Akár néhány órával a vírus DNS-ének szekvenálása után meg lehet kezdeni az mRNS-alapú vakcina fejlesztését, szemben a korábbi oltóanyagokkal, melyeknél hónapokba telt, mire érdemi előrelépés történt.
Amerikai kutatók embereken és kutyákon is kipróbálták az agresszív agydaganat, a glióma elleni oltóanyagot, és azt találták, hogy az oltás után 48 órával már aktívan dolgozott az immunrendszer a tumor eltakarításán.
A Columbia Egyetem kutatói egy újfajta mRNS-terápiát dolgoztak ki, ahol a gyógyszert inhalálnia kell a tüdőrákos betegnek. Az első tesztek azt mutatják: a kezelés hatékony.
Az új mRNS-kezelést számos rákos megbetegedés leküzdésében vizsgálják egy brit klinikai vizsgálat során.
Karikó Katalin Nobel-díjas felfedezésének környékén vélik megtalálni az mRNS-oltás egy eddig ismeretlen hibájának okát.
Focizni lehet húszezres stadion nélkül is, kutatni azonban csak jól felszerelt laborokban lehet – mondja Erdei Anna, az MTA főtitkárhelyettese, immunológus, akivel Karikó Katalin Nobel-díjáról beszéltünk. Karikó Katalin és Drew Weissman október 2-án kapta meg az orvosi Nobel-díjat.Másnap újabb szenzációként Krausz Ferenc – megosztva – elnyerte a fizikait. (A beszélgetés közvetlenül azután készült, hogy Karikó Katalinnak megítélték a Nobel-díjat. A díjat december 10-én, vasárnap adják át, ebből az alkalomból közöljük újra ezt az interjút.)
„Reméljük, hogy amit elértünk a Coviddal szemben, azt meg fogjuk tudni csinálni a rák ellen is” – mondta a Las Vegasban zajló re:Invent 2023 konferencián Lidia Fonseca, a Pfizer technológiai igazgatója. Az eseményen a rákkezelésben fontos technológiák is előkerültek. Szó esett az otthoni kemoterápiáról is.
Csütörtök délután Szegedre látogatott Karikó Katalin Nobel-díjas tudós, ahol a Szegedi Tudományegyetem és a város köszöntése után arról is beszélt, mi motiválja most, hogy elnyerte a világ legrangosabb tudományos elismerését.
A tudomány története tele van olyan esetekkel, ahol nagyon okos emberek kinevetik a jó ötleteket – írja Karikó Katalin az önéletrajzi könyvében, amely néhány nappal a Nobel-bejelentés után jelent meg magyarul is, és átértékeli mindazt, amit a kinevetésről gondolunk. Elolvastuk az Áttörések című memoárját, amely most már nemcsak egy kisújszállási lány, hanem egy Nobel-díj története is.