A kutatók arra kíváncsiak, hogyan lehet a legkevesebb idő alatt uborkát és paradicsomot nevelni szokatlan körülmények között.
A déli-sarkvidék kegyetlen körülményei között tanulmányozza az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és a Német Űrkutató Központ (DLR) azt, hogyan lehet a jövőben a lehető legkevesebb idő- és energiaráfordítással salátát, uborkát, paradicsomot, paprikát és fűszernövényeket termelni.
A német központ antarktiszi Eden-ISS üvegházában 2022-ig tart a projekt. Jess Bunchek, a NASA kutatója az üvegházi technológiát és az egyes növényfajokat vizsgálja és azt is, hogy milyen hatással van a zöld terület és annak termései az örök jég birodalmában, a Déli-sarknál izoláltan telelő legénységre.
Végre megdézsmálhatták az űrben termett retkeket az asztronauták
Az ISS legénysége elfogyasztotta a mikrogravitációs környezetben termesztett retkek egy részét, melyeket egy speciális kamrában neveltek. Állítólag nagyon finom.
Az első magokat néhány hete sikerült elültetni, pár napja pedig "betakarították" az első salátákat, retkeket és különböző fűszernövényeket.
Bunchek egyike az Alfred Wegener Intézet és Helmholtz Sarkvidék- és tengerkutató Központ által üzemeltetett Neumayer III. sarkvidéki állomáson telelő legénység tíz tagjának. A szakember a NASA Kennedy Űrközpontjának botanikusa.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.