Szűk két héttel azután, hogy a Csang'o-4 szonda megérkezett a Hold túlsó feléhez, komoly eredményről számoltak be a kínai tudósok. A leszállóegység növényi magokat is vitt magával az útra, amelyek a jelek szerint – a zord körülmények ellenére – kikeltek.
Már az is komoly teljesítmény volt Kína részéről, hogy sikerült elsőként leszállniuk a Hold "sötét oldalán", most azonban újabb szenzációról számolhattak be a távol-keleti ország tudósai. A Kínai Űrkutatási Hivatal egy fotót közölt arról, hogy a leszállóegység dobozába rejtett magok kikeltek.
A kínaiak egy 3 kg-os tartályt szereltek a Csang'o-4 fedélzetére, amiben hat különböző fajt helyeztek el. Ezek szerint a Holdon a gyapot, a krumpli, a repce és a lúdfű magja várja, hogy kikeljen, emellett pedig van még ott élesztő és muslica is. Amikor az egység leszállt, a rendszer automatikusan bekapcsolt, és megöntözte a növényeket. Ennek köszönhetően a gyapot, a krumpli és a repce már növekedésnek indult, ami óriási eredmény – számolt be róla a Xinhua.
First in human history: A cotton seed brought to the moon by China's Chang'e 4 probe has sprouted, the latest test photo has shown, marking the completion of humankind's first biological experiment on the moon pic.twitter.com/CSSbgEoZmC
— People's Daily, China (@PDChina) 2019. január 15.
Bár a világűrben kísérleteztek már az űrhajósok a növények termesztésével, ez az első eset, hogy a Holdon történt mindez. A csomagnak igen szélsőséges időjárást kell elviselnie, nappal ugyanis 140, éjszaka viszont -180 Celsius-fokos hőmérséklet van a felszínen. A rendszer állandóan 0 Celsius-fok felett tartja a hőmérsékletet a "keltetőben", így teremtve ideális klímát a növényeknek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.