A szemcseppek gyógyszert juttatnak a szembe, azonban a használatuk kissé macerás, és a cseppek pontos célba juttatása sem egyszerű. Kanadai kutatók innovatív megoldása egy kontaktlencsére hárítaná a gyógyszeradagolás folyamatát.
A Waterloo-i Egyetem kutatói egy olyan új típusú hidrogélt fejlesztettek (és szabadalmaztattak), amelyik a szemproblémákkal küzdők szemébe juttatja a szükséges orvosságot. Ehhez olyan szilikon alapú hidrogélt használtak, amely integrálható a lencsébe, és programozható a gyógyszerek fokozatos felszabadítására. Összességében a hagyományos szemcseppek kényelmesebb, pontosabb és hatékonyabb alternatíváját készítették el.
A hidrogélt 3D nyomtatással hordták fel, és UV fénnyel térhálósították. Tesztelték azon képességét, hogy miként tudja bezárni és felszabadítani az amoxicillint, egy, a szembetegségekre gyakran felírt antibiotikumot. A kutatók azt találták, hogy a hidrogél makropórusos szerkezete segített szabályozni az amoxicillin felszabadulását a laboratóriumi vizsgálatok során.
A hidrogélek injektálhatónak és extrudálhatónak is bizonyultak, ami azt jelenti, hogy könnyen rányomtathatók kontaktlencsékre. Az is kiderült, hogy a hidrogél rendszer akár több héten keresztül is képes volt szabályozni a gyógyszerek felszabadulását, és az antibiotikum még egyhónapos gélben történő tárolás után is megőrizte a stabilitását.
„Eredményeink azt mutatták, hogy ez a hidrogél biztonságos az emberi szem számára, és hatékonyan használható különféle orvosbiológiai alkalmazásokban. Amennyire tudjuk, ez az első olyan hidrofil anyagokon alapuló puha bioanyag, amelyik kivételesen szabályozott gyógyszeradagoló eszközként működik” – írják a szakemberek tanulmányukban. A következőkben felmérnék a hidrogél eltarthatóságát, és meg akarják tudni, hogy milyen eredményei lennének a hosszú távú használatnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.