Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.

Figyelni kell a jeleket

– ez a mondat akár egy testbeszédelemző szájából is elhangozhatott volna, de tökéletesen megállta a helyét fejes káposzták, befőttesüvegek, sókupacok és izgalmas fűszerek között, vagyis Király Ágnes erjesztett ételkészítési szakértő fermentáló-workshopján, amelyen november végén vettem részt. Épp ideje volt, mert már kezdett egyre súlyosabb fomóm lenni amiatt, hogy megrekedtem a kovászos uborkák meg a nagymamától eltanult ecetes csalamádék világában, és semmit nem tudok erről a rettentően felkapott savanyítási és tartósítási technológiáról. Hiszen úgy tűnik, mintha mostanában mindenki a fermentálásról beszélne, és mindenki lelkesen csinálja is, legyen akár zsebkendőméretű a konyhája.

Ha a covidos bezártsággal terhelt évek egyik hívószava a kovász volt (abból kiindulva legalábbis, hogy mennyien avanzsáltak ekkoriban házi pékké), akkor a mostaniaké simán lehetne a fermentálás, szép párt alkotva a mikrobiommal, vagyis a bélflórával. A bélrendszerünk egészségéről, annak fontosságáról ugyanis egyre többet tudunk, Schwab Richárd gasztroenterológus a HVG-nek is többször beszélt már róla annak kapcsán például, hogy miként hat rá a folyamatos evés, a böjtölés vagy épp az alkoholfogyasztás.

Miért baj az, ha folyamatosan eszünk, és a böjtölés hogyan hosszabbíthatja meg az életet?

Mi lenne, ha azt mondanánk, hogy azok az emberek, akik már attól is híznak, hogy ránéznek egy salátára, evolúciós sikertermékek? Vagy ha arról beszélnénk, hogy a kalóriahiány, az időszakos böjtölés akár élethosszabbító hatású is lehet? A táplálkozásunkkal, a fogyással, az alkoholfogyasztással kapcsolatos viszonyunkat és gondolkodásunkat huzalozzuk újra Schwab Richárd belgyógyásszal, gasztroenterológussal.

A fermentálás alapvetően a mikroorganizmusok erejét használja ki. Egy réges-rég létező konyhatechnológia, de a mikrobiom slágertémává válása okán nyilván nem véletlenül éli most újbóli reneszánszát. Az erjesztéssel készült, tápértékben gazdag savanyúságok, probiotikus italok, növényi tejhelyettesítők, kovászos finomságok csupa olyasmit tartalmaznak – a mikroorganizmusok mellett savakat, enzimeket is –, amelyek támogatják az emésztést, enyhíthetik a népbetegségnek számító reflux tüneteit, és segítenek egyensúlyban tartani a bélflóránkat. A jótékony baktériumok, gombák ráadásul olyan vegyületek előállítására is képesek, amelyek közvetlenül táplálják, erősítik a bélfalat, hozzájárulnak az idegrendszerünk optimális működéséhez és stimulálják az immunrendszerünket.

Király Ágnes Egyszerűen fermentálj című könyvében arról ír, miként érték el a civilizációs ártalmak a bélrendszerünket: a velünk szimbiózisban élő, jótékony mikroorganizmusok száma drasztikusan lecsökkent, változatos összetételük elszegényedett, ez pedig elég problémás. Az erjesztett élelmiszerek révén a testünk sokkal kevesebb energia árán sokkal több tápanyaghoz jut, mint egyébként, különösen a tejsavasan erjesztett, vagyis laktofermentált zöldségfélék, a joghurt, a kefir, a házi ecetek rendszeres fogyasztása támogatja hatékonyan az emésztőrendszeri működést. Persze az sem elhanyagolható jó tulajdonságuk, hogy tartósítószermentesek – és még finomak is. De hogyan csináljunk ilyeneket, és hogyan ne rontsuk el?

Az első saját fermentált savanyúságom szerelem volt első kóstolásra. Természetesen utólag már látom, hogy a készítéskor minden létező hibát elkövettem, és az eredményt ma már biztosan nem nevezném kiemelkedő alkotásomnak. A természet azonban kegyes volt hozzám, a zöldségeim nem romlottak meg

– idézi fel őszintén a szerző a kezdeti próbálkozásairól, majd a lehető legaprólékosabban és leginformatívabban, minden részletre és hibalehetőségre kitérve vezeti be az olvasót a fermentálás tudományába.

Mikrobiológiai szempontból nézve az erjesztés lényegében a számunkra hasznos mikroorganizmusok tudatos szaporításáról szól, és ha az előírásoknak megfelelően csináljuk, az egyik legbiztonságosabb élelmiszerkészítési eljárás, mivel a kórokozók kiszorításán alapul – írja. Több módszere is létezik, a tejsavas erjesztés mellett a spontán vagy vaderjesztés, a vegyes és az ecetsavas erjesztés is jól bevált technológiák.

Ha már unja a lekvárt: tippek zöldségek, gyümölcsök tartósításához

Nyakunkon a nyár: finomabbnál finomabb szezonális gyümölcsök és zöldségek érnek be ilyenkor. Így az is felmerül, hogyan őrizhetnénk meg az ízeket, de célszerű arra is figyelni, hogy ezt a lehető legkevesebb tápérték és vitamin elveszítésével érjük el. Cikkünkben arra is keressük a választ, hogyan tehetjük el későbbre minél egészségesebben a szezonális gyümölcsöket és zöldségeket.

A laktofermentált élelmiszerekért a tejsavbaktériumok vagy laktobacilusok felelősek. Király Ágnes könyvében a legtöbb recept ezzel a fajta erjesztési móddal készül, egyrészt a variálhatóság és az ízbeli változatosság miatt, másrészt azért, mert, mint írja, ezek azok a fermentált ételek, amelyek a leginkább szolgálják az egészségünket. Plusz érv mellettük, hogy ehhez a technológiához semmilyen különleges hozzávaló nem szükséges. Mivel a workshopon is ezt alkalmaztuk, és a saját savanyúságunk is így készült, most erről írunk részletesebben.

Az alapok leegyszerűsítve a következők: tisztítsuk meg és daraboljuk fel az alapanyagokat. Attól függően, hogy sós felöntőlével dolgozunk vagy szárazon sózással, készítsük el a levet vagy keverjük össze a zöldséget a sóval. A fűszereket a befőttesüveg aljára is szórhatjuk, vagy eleve az alapanyaghoz is keverhetjük. Miután üvegbe töltöttük, öntsünk hozzá levet, zárjuk le szorosan, és várakozzunk türelmesen, míg a savanyúságunk el nem készíti magát.

Facebook / HVG Könyvek

Mi káposztával dolgoztunk, a szárazon sózós módszerrel. A fejekről leszedtük a külső leveleket, a káposztákat ezután leöblítettük és félbevágtuk, majd a torzsa kivételével vékony csíkokra szeltük (gyalulni is lehet). Kilónként 20 gramm sóval összekevertük és állni hagytuk, pár perc múlva jól átgyúrtuk, míg levet nem eresztett. Ezután hozzákevertük a különféle fűszereket, amelyeket ízlés szerint kombinálhattunk: a hagyományosabbak közül volt például babérlevél, szegfűbors, köménymag, fekete bors, fokhagyma, kapor, borsikafű, kakukkfű, de aki cifrázni szerette volna, aszalt vörösáfonyát, kínai ötfűszer-keveréket, kimchipaprikát, gyömbért vagy akár banánt is használhatott. A káposztát jól lenyomkodva töltöttük meg az üvegeinket, a tetejére sós levet öntöttünk, majd légmentesen lezártuk, az instrukció szerint otthon szobahőmérsékleten érleltük (az erjesztési ideje legalább két hét). A végeredmény csodás lett, a zöldfűszeres és a kimchis ízesítésű savanyúságunk is igazi vitaminbomba a borongós decemberi hétköznapokban.

Persze, ha ennyire egyszerű volna a dolog, valószínűleg nem születnének a fermentálásról enciklopédia méretű szakirodalmak, és mivel van pár buktatója is, összegyűjtöttük a fontosabb tudnivalókat, hátha más is kedvet kap hozzá. Azt is eláruljuk, mik azok a bizonyos „jelek”, amikre a cikkünk elején utaltunk.

  • Nem lehet eléggé hangsúlyozni annak a fontosságát, hogy végig odafigyeljünk az alapvető konyhai higiéniára: tiszta eszközök, tiszta vágódeszka, tiszta üvegek és alaposan megtisztított hozzávalók.
  • A fermentumaink akkor lesznek a legjobbak, ha az évszaknak megfelelő alapanyagokat használunk. Dolgozhatunk fagyasztott vagy konzerváruval is, de a friss zöldségek ízét nem lehet velük überelni.
  • Tejsavas erjesztéssel minden olyan növényt tartósíthatunk, savanyíthatunk, ami nyersen is biztonsággal fogyasztható.
  • Ha több különböző zöldséget pakolunk egy üvegbe, figyeljünk rá, hogy mindig a hasonló keménységűek közül válogassunk, főleg, ha felöntőlével savanyítunk. Például az uborkát a cukkinivel, a karfiolt a káposztával vagy a sárgarépával hozzuk össze. Általában azok a kombinációk sikerülnek legjobban, amik egyszerre érő zöldségekből készülnek.
  • Bátran használjunk fűszereket, de azért ne túl bátran: van az a fűszermennyiség, ami lelassíthatja vagy akár meg is gátolhatja az erjedést, az illatos fűszernövények aromás vegyületei ugyanis antibakteriális hatásúak. Járulékos előnyük, hogy a könnyen puhuló zöldségek ropogósan tartására is használhatjuk őket.
  • A csapvízben lévő klór antibakteriális hatású, ezért érdemes klórmentesíteni – akár víztisztító berendezéssel, akár a víz felforralásával és így a klórgáz elpárologtatásával.
  • A sónak különösen fontos szerepe van a spontán erjedés irányításában. Használjunk természetes, jód- és adalékanyagmentes, lehetőleg a legkevésbé feldolgozott, legkevésbé finomított fajtát.
  • Ha felöntőlével erjesztünk, a legtöbb zöldségféléhez a 2 százalékos oldat javasolt, kivéve, ha az ízlésünk mást diktál, vagy ha kifejezetten lassítani akarjuk az erjedés folyamatát, például a könnyen puhuló vagy édesebb alapanyagoknál.
  • A tejsavas erjesztésnél különösen figyeljünk arra, hogy az üvegben lévő zöldségeket végig elzárjuk az oxigéndús levegőtől. Ennek a legegyszerűbb módja a megfelelő töltöttségi szint mellett a légmentes lezárás, akár leszorítóval vagy nehezékkel megtámogatva.
  • A laktofermentálás egyik mellékterméke a tejsav mellett keletkező szén-dioxid. Az elkészítés után pár napon belül beindul a buborékképződés, és az is teljesen normális, ha az üveget pezsegni halljuk. Ahogy Király Ágnes írja: “a befőttesüvegek pisszegő, sípoló, szisszenő és pöfögő hangokat hallatnak, a vízzáró peremes edények pedig kedélyesen puttyannak, bluggyannak vagy csilingelnek”. Bármelyiket is tapasztaljuk, a zöldségfélék erjesztésekor szerencsére nem kell félnünk robbanástól, bármilyen heves is a kezdeti fázis, mindig ellenőrizzük azonban, hogy az üvegeink nem repedtek, nem sérültek-e.
  • Ha csavaros tetejű befőttesüveget használunk, a menetek mellett éppen annyi folyadék és gáz távozik, amennyi szükséges. Bolygatás nélkül az üvegben maradt szén-dioxid védőgázként működik, megóvja a savanyúságokat a kórokozók megtelepedésétől. Amint a főerjedés lezajlik, a gázképződés és a lécsordogálás is megszűnik.
  • Mikrobiológiai és élelmiszerbiztonsági szempontból a tejsavas erjedés akkor ér véget, ha már nem termelődik szén-dioxid, kizárólag a tejsavat termelő baktériumok maradnak benne életben, vagyis elérkezik a főerjedés második szakasza. A savanyúság akkor tekinthető tökéletesnek, ha a pH-ja legalább 4,5-re csökken, amit egy lakmuszpapír segítségével ellenőrizhetünk.
  • Amikor az intenzívebb erjedési szakasz lezajlik, az üvegeket egy alapos áttörölgetés után feltehetjük a kamrapolcra. Ha végig légmentesen lezárva tartottuk őket, szobahőmérsékleten akár egy évig is elállnak. Felbontás után mindenképp hűtőben tároljuk (és csak tiszta eszközzel nyúljunk bele), így hónapokig is eltartható megromlás nélkül.
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.