A Discover Magazine egyik blogjában érdekes összeállítás olvasható az időről, amely az egyik leggyakrabban használt fogalom, de kevesen tudják, mi is az, és egyáltalán, milyenek a „tulajdonságai”. A blogszerzők ennek jártak utána.
Tíz fontos jellemzőjét írják le az időnek, ezek közül néhányat válogattunk ki, de aki kíváncsi, persze a többit is megtudhatja a blogból.
Az idő létezik. Persze, hogy létezik, mondhatnánk. Ám a kérdés inkább az, hogy elméletileg, fizikailag valamilyen fundamentális dologról van-e szó, vagy valamiből összetevődő jelenségről. A hőmérséklet például sokáig alaptényezőnek tűnt, de azóta kiderült, hogy „származékos” jelenség: az atomok mozgásából tevődik össze. Hogy az idő miféle, azt sokféle fizikai elmélet próbálja megjósolni, például a kvantumgravitációs teória.
Mindenki másképp éli meg az időt. Ez többféle szempontból is igaz: a fizikában a fénysebességhez közeli sebességgel mozgó tárgyak számára „lelassul az idő” Einstein relativitáselmélete szerint. Biológiailag vagy éppen pszichológiailag szintén másképp telik az idő: az idősebbek számára például gyorsabban – írja a Discover Magazin szerzője. Ugyanakkor Bergson, a filozófus erre már régen rámutatott, a megélt idő az ember hangulatától is függ. (Ha unatkozunk, nehezebben telik az idő.)
Mindenki a múltban él, legalábbis 80 milliszekundummal. Ennyi idő kell ahhoz, hogy az érzékelt inger által keltett hatást az agyunk fel tudja dolgozni.
Memóriánk nem olyan jó, mint hisszük. Ha emlékezünk, akkor ugyanis éppen ugyanaz történik, ami akkor, amikor előre elképzelünk valamit. Tehát nem videót játszunk vissza, hanem egy forgatókönyv alapján próbáljuk lejátszani a filmet – írja a Discover Magazine szerzője. (Más elméletek szerint ugyanakkor arról van szó, hogy memóriánk fotókat, állóképeket őriz meg – amúgy fekete-fehérben –, és ezeket próbáljuk felidézni, amikor emlékszünk.)
Egy életen át egy-másfél milliárdszor ver a szívünk. Ez nagyjából az élőlények többségére igaz a blogszerző szerint. Az alacsonyabb rendű állatok rövidebb ideig élnek, de gyorsabban ver a szívük, így anyagcseréjük is gyorsabb. (Mondjuk úgy: gyorsabban élnek.) A magasabbrendű élőlények hosszabb ideig élnek, de lassabban, így lassabban ver a szívük is. Így mondhatnánk azt is: minden élőlény ugyanannyi, azaz „ugyanakkora mennyiségű időt” tapasztal meg.
További részletek a blogon.