Világ hvg.hu 2025. január. 03. 06:00

A dél-koreai nyomozók megpróbálták letartóztatni az ország elnökét

Jun Szuk Jeol ellen kedden adtak ki elfogatóparancsot, mert december elején megkísérelte bevezetni a hadiállapotot, aminek megszüntetését nem sokkal később az ellenzék megszavazta.

A dél-koreai nyomozók megpróbálták őrizetbe venni az ország elnökét, helyi idő szerint reggel nyolc óta tartott a művelet, a hatóságok végül nem jártak sikerrel. Jun Szuk Jeol ellen kedden adtak ki elfogatóparancsot a múlt hónapban kiadott, rövid ideig tartó, hadiállapottal kapcsolatos rendelkezése miatt. Az elnök többször is kitért a kihallgatásokon való beidézések elől és megakadályozta azt is, hogy átkutassák szöuli irodáját. Ezzel hátráltatta annak kivizsgálását, hogy a december eleji rövid életű rendelkezése felkelésnek minősül-e.

Az elnök december 3-án késő esti televíziós beszédében jelentette be, hogy hadiállapotot rendel el, a hadsereg betiltotta a politikai tevékenységet, a nemzetgyűlésben azonban Jun pártjának és a többségben lévő ellenzéki pártnak a képviselői a hirtelen összehívott ülésen megszavazták a hadiállapot megszüntetését.

A helyi hatóságok pénteken megpróbálták őrizetbe venni az elnököt, de úgy néz ki, patthelyzet alakult ki közel három órával azután, hogy a helyszínen lévők több tucatnyi nyomozót és rendőrt láttak belépni a rezidencia kapuján – írja a Sky News. Mintegy 80 rendőr és nyomozó hatolt be kora reggel a területre, de az elnök biztonsági csapata megakadályozta őket abban, hogy végrehajtsák a parancsot – írja a CNN. A dél-koreai korrupcióellenes nyomozóhivatal közölte a portállal, hogy délután a helyszínen tartózkodók biztonságára hivatkozva leállították a letartóztatási parancs végrehajtását. A január 6-ig érvényes elfogatóparancs továbbra is érvényben marad, és meghosszabbítható.

A helyszínen több száz, Junt támogató ember gyűlt össze: az elnök nekik küldött dacos újévi üzenetében azt mondta, hogy a végsőkig harcolni fog az államellenes erők ellen.

South Korea’s impeached president defies warrant after hours-long standoff

South Korean investigators left the president’s official residence after a nearly six-hour standoff during which he defied their attempt to detain him in the latest confrontation of a political crisis that has paralyzed South Korean politics and seen two heads of state impeached in under a month.

Jun ügyvédei érvénytelennek és törvénytelennek minősítették az őrizetbe vételére vonatkozó parancsot. Amennyiben sikerült volna őrizetbe venni az elnököt, abban az esetben a korrupcióellenes ügynökségnek 48 órája lett volna arra, hogy kivizsgálja az esetet: ezután vagy hivatalos letartóztatási parancsot kezdeményezhetnek Jun ellen, vagy szabadon engedhetik. Egy védelmi minisztert, egy rendőrfőnököt és több magas rangú katonai parancsnokot már letartóztattak a hadiállapot bevezetésében játszott szerepük miatt.

Jun elnöki jogköreit már felfüggesztették, miután a nemzetgyűlés december 14-én a hadiállapot bevezetése miatt vádemelésről szavazott.

Az elnök akciója ugyan csak néhány órán át tartott, de hetekig tartó politikai zűrzavart váltott ki, leállította a magas szintű diplomáciát és megrázta a pénzügyi piacokat.

Jun sorsa most az alkotmánybíróságon múlik, amely megkezdte a tanácskozást arról, hogy helybenhagyja-e a vádemelést, és hivatalosan eltávolítsa-e hivatalából, vagy visszahelyezze.

Szabadul politikai élőhalottá vált elnökétől a demokrácia erejét bizonyító Dél-Korea

A Dél-Koreában hadiállapotot kihirdető, majd visszaszívó elnököt az ellenzéknek másodjára sikerült eltávolítania a hatalomból. Jun Szuk Jeol sorsáról az alkotmánybíróság dönt. Az események alakulása nem ritkaság Dél-Koreában, ahol a rendszerváltás óta hét elnökből hárman kerültek börtönbe. A szombati események azonban azt mutatják, hogy az országban virágzik a demokrácia.

Kiemelt képünkön Jun Szuk Jeol dél-koreai elnök látható 2024. december 3-án, amikor elrendelte a rendkívüli hadiállapotot. Forrás: Handout / South Korean Presidential Office / AFP.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2025. január. 05. 07:00

És akkor dunai kilátás ezerötér' érdekel, Bástya?

Lekordonozták a Halászbástyát, hogy pénzt szedjenek a dunai panorámáért, aztán a közfelháborodás elsöpörte az egészet. Történelmi csúcsra ért a magyar háztartások eladósodottsága, miközben milliárdokat pumpálnak az Eximbankba. Egyre furcsább Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye, Tiborcz István győri üzlettársa deszkával és cukorkával repül rá Paksra, Nagy Márton testvérének köre meg napelemparkot épít. Merre lesz a Mere? Ez a HVG első heti gazdasági összefoglalója 2025-ben.