Tech techline.hu 2011. február. 25. 05:00

A 10 legrosszabb ingyenes szoftver – ingyenes, de minek?

Mentségünkre szóljon, hogy toplisták iránti fogékonyságunkkal nem vagyunk egyedül: a net tele van a legkülönfélébb...

 Mentségünkre szóljon, hogy toplisták iránti fogékonyságunkkal nem vagyunk egyedül: a net tele van a legkülönfélébb „top ten” blogbejegyzésekkel és cikkekkel. A szerzők szeretik, az olvasók is szeretik; egyetérteni velünk persze nem kötelező (sőt!), gondolatébresztőnek azonban kiválóak.

A techline.hu virtuális hasábjain rengeteg ilyen listát állítottunk már össze: volt szó minden idők tíz legrosszabb játékáról, de azt is fejtegette egyik szerzőnk (természetesen tíz pontban), hogy miért nem szereti az iWiW-et.

De megnéztük már a tíz leghíresebb/poénosabb kékhalál képernyőt is, sőt tíz olyan dolog is van, amit legszívesebben az egész internetről kitiltanánk. A teljes techline „toptíz” kollekciót (vigyázat! tekintélyes lista…) itt találhatják meg

Bármennyire is kedveljük a toplistákat, egy nagyon fontos ilyen listát mindeddig kifelejtettünk. A hiánypótláshoz persze soha nincs késő, így most megragadjuk az alkalmat, és egy kicsit gonoszkodunk. Kigyűjtöttük ugyanis a (szerintünk) legrosszabb, ingyenesen letölthető szoftvereket. Olyan alkalmazásokról van szó, amelyek ilyen-olyan okból képesek az őrületbe kergetni, esetleg szimplán rosszak, vagy nem rosszak, de sok kellemetlen „mellékhatással” rendelkeznek.  A kigyűjtött szoftverek mennyisége minket is meglepett; végül azonban sikerült kiválasztani a legjobb; illetve bocsánat, jelen esetben inkább a legrosszabb tíz darabot. Nem állítjuk, hogy szentírás, sőt a cikk végén lehetőség van hozzászólni is; kíváncsian várjuk, vajon mennyire egyezik vagy nem egyezik a véleményünk! Lássuk hát minden idők tíz legrosszabb ingyenes, windowsos alkalmazását, a techline szerint!

10. Ask Toolbar

Nem különálló szoftver, hanem egy böngésző toolbar; az Ask.com hírhedt alkalmazása azonban annyira idegesítő, hogy méltán kezdi ezt a listát. Az Ask azzal szerezte kétes hírnevét, hogy rengeteg fejlesztővel megállapodott, így egy időben szinte alig volt olyan szoftver, aminek a telepítésekor ne kaptunk volna meg (kéretlenül) az Ask toolbart is.  Ráadásul igazából nem is jó semmire: mindenféle extrákkal zsúfolja tele a böngészőt, amikre nem is igazán van szükségünk, és persze előszeretettel küldözget különféle sütiket mindenfelé. Köszönjük, nem kérünk belőle!

Szerencsére létezik külön alkalmazás, ami megszabadít a különféle kéretlen toolbaroktól, hogy hogyan, arról részletes leírásunk itt található.

 9. Windows Movie Maker (XP-s vezió)

A Microsoft volt olyan kedves, és egy ingyenes videovágót is integrált a rendszerbe. Sőt, külön is letölthetjük, ha valamiért nem került volna fel az XP-vel együtt.  A szomorú helyzet azonban az, hogy a Windows Movie Maker, kis túlzással élve, a létező legrosszabb videoszerkesztő. Ha megnézzük a neten százával található, ingyenesen letölthető vágószoftverek bármelyikét (írásunk a témáról itt található) könnyen meggyőződhetünk róla, hogy a Microsoft által készített megoldás a létező legrosszabb.

 Nagy fájlok esetében egyszerűen lelassul, később lefagy. Jó esetben magával rántja az egész rendszert. Exportálni csak néhány formátumban és kódolással tudunk, a vágás során pedig alig áll rendelkezésünkre funkció. Nem tudunk „kép a képben” effektust készíteni, ami pedig nem egy nagy varázslat, a filmekre helyezhető feliratok és főcímek a boldog nyolcvanas évek városi televízióinak hangulatát idézik, a beépített effektusokról pedig ne is essék szó.

8. Real Player

Fénykorában remek lejátszó és videoformátum volt, sőt volt idő, amikor lehetősége lett volna, hogy ő legyen a Youtube. Ez azonban nem történt meg: napjainkra már inkább púp a hátunkon, a Real videó és a hozzávaló kodek. Ebből is a legrosszabb, a formátumhoz való lejátszó, a Real Player. Olyan, mint egy kellemetlen biztosítási ügynök vagy házaló: telepítés után szinte ötpercenként előjön, és „akar valamit”.

Állandóan belenyúlkál minden médiafájlba a merevlemezen, legyen az MP3, Midi vagy akár OGG fájl. Beépül a böngészőbe, és onnan is ajánlatokkal
(Superpass, Rhapsody) bombáz minket. Ha Real audio- vagy videofájlokat akarunk lejátszani, használjuk inkább az alternatív megoldást.

7. QuickTime Player

Mielőtt a MAC-közönség nekünk esne, szögezzük le gyorsan: a QT remek formátum, és a hozzávaló ingyenes lejátszó is szuper…, de csak Macintoshon. PC-re valahogy nem sikerült olyan jól átültetni.  A QuickTime plugin előszeretettel küldi el a nirvánába a böngészőket, maga a (Windows verzió!) lejátszó pedig kényelemben és funkcióiban is elmarad bármelyik ingyenes lejátszótól, beleértve az abszolút mélypont Windows Media Playert is. Ráadásul szegény Apple nem győzi foltozgatni a QT biztonsági réseit.

6. Windows Media Player

Ne feledkezzünk meg a másik oldalról sem: amilyen felemásra sikerült az Apple lejátszója Windows alatt, ugyanannyira szörnyű, ha nem rosszabb a Microsoft saját médiaközpontja, a hírhedt Windows Media Player. A listában azért került előkelőbb helyre, mert az Apple részéről annyi mentségük azért van, hogy a PC-s QT tulajdonképpen egy „átírat” (ha úgy tetszik egy port), az eredeti verzió szuperül működik MAC gépeken. A WMP mentéségére azonban nem igazán tudunk mit felhozni. Hogy mi vele a baj? Nos, ezt nem kell különösebben ragozni: töltsünk le egy VLC-t  vagy hasonló remek kis médialejátszót, majd használjuk pár hétig. Ezután szedjük le, és próbáljunk mindent WMP-vel lejátszani – rögtön nyilvánvalóvá fog válni a különbség. Rengeteg kodek hiányzik, ha megpróbál kodeket letölteni, akkor sosem sikerül (sikerült már bárkinek a világon hiányzó kodeket WMP-n keresztül letölteni?). A Windows iszonyú lassan tölti be magát az alkalmazást is. A felület túlzsúfolt és felesleges funkciókkal van tele, ráadásul állandóan a netre csatlakozik, és mindenféle dolgokat (borítók, film-adatok) töltöget le onnan. A lejátszólista használatához sok sikert kívánunk. Pedig csak annyi dolga lenne, hogy lejátssza nekünk a hang-vagy videoállományt. Semmit több…

5. iTunes for PC

Hasonlóan a QuickTime-hoz itt sem sikerült túl jól az átírat. A Macintoshon remekül (és gyorsan!) működő lejátszó PC-ken csigalassú, zenegyűjteményünk rendszerezéséhez és másolásához minimum egy iPod kell, de még akkor is átmásolja az egészet (jó esetben a rendszerlemezre), átnevezi, majd gondosan elrejti minden zenénket. Szerencsére nem kell MAC-et vennünk, rengeteg iTunes alternatíva áll rendelkezésre – írásunk a témában itt olvasható.  Vagy használjunk inkább Winampot.

4. Acrobat Reader

Lehetne arról filozofálni, hogy vajon az Adobe ingyenes PDF-olvasója vagy maga a PDF-formátum (amely szintén Adobe) a felelős a kismillió biztonsági résért, PDF-eken vagy a Reader segítségével terjedő férgekért, és egyéb kellemetlen problémákért. Annyi biztos, hogy az Adobe olvasója a létező legrosszabb megoldás PDF-ek ingyenes olvasgatásához. Elég, ha a méretét vesszük alapul: miért kell több száz megabájtos szoftvert telepítenünk PDF-ek megnyitásához?  Az Adobe Reader rengeteg funkcióval rendelkezik, sajnálatos módon azonban egy dolgot nagyon rosszul tud: mégpedig PDF-et olvasni. Ami egy PDF olvasó esetében minimum kellemetlenségnek nevezhető.

Rengeteg modult és kiegészítőt tölt be, néha percekre képes „megakasztani” a gépet, csak azért, hogy végül megnyisson egy pár megás PDF-et. Ez különösen akkor idegesítő, ha véletlenül egy PDF-re kattintunk, mondjuk a Google találati listájában: máris várhatunk pár percet. Itt is rengeteg lehetőségünk van: a neten található ingyenes PDF-olvasók mindegyike jobb lesz az Adobe megoldásánál, de ha ezekből is a legjobbat akarjuk, akkor csak kattintsunk ide.

3. MSN Messenger

A szinte minden amerikai tinédzser gépén megtalálhat csevegő valóságos melegágya a különböző spameknek, vírusoknak és férgeknek, sőt a világ egyik legnagyobb botnet hálózatát (ún. zombie-gépek) is az MSN hálózaton keresztül üzemeltetik. A rengeteg foltozás ellenére a mai napig hemzseg a biztonsági résektől, de ha ez nem lenne elég, nyüzsögnek rajta a pedofilok, szatírok és „trollok”. Ennyit erről – használjunk inkább Skype-ot.  

2. Microsoft Outlook

Ne legyünk igazságtalanok: az Outlook egy remek kis levelező… volt. Valamikor 2006 tájékán. Manapság azonban, a webes levelezők korában, mindenhol korlátlan tárhelyet kapunk, hozzá letisztult felületet, villámgyors keresést a levelek között, fantasztikus szűrési és kategorizálási opciókat, spamszűrőket. Az Outlook ezekből nem sokat tud felmutatni: a levelek közötti keresés kb. olyan gyors, mintha manuálisan néznénk át őket - próbáljunk több ezer levél között keresni, el is megy a délután.

A levelek nem úgynevezett „threaded” formában (mint pl. a Gmail esetében), hanem még mindig a tíz évvel ezelőtti fapados listában jelennek meg. A csatolmányok kezelése minimum nehézkes, de inkább idegesítő. A spamek szűrése nem egyszerű, vírust bekapni annál inkább. Mindez egy elég átláthatatlan, „ablak az ablakban” felületen. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a 2010-es verzió már sokat javult, minden szempontból.

1. Internet Explorer

A lista első helyezettje valószínűleg nem okoz túl nagy meglepetést. Az egyetlen olyan böngésző a világon, ami saját magával sem kompatibilis. Az egyetlen olyan böngésző, ahol kénytelen voltak bevezetni a „kompatibilitás” gombot (IE 8), mivel nem volt kompatibilis a saját előző verziójával, lefelé. Az egyetlen böngésző, ami miatt a webmesterek és weboldal-fejlesztők sokszor kénytelen az ún. „X-UA-Compatible" parancsot használni, ezzel erőszakolva meg az IE8-at, hogy úgy jelenítse meg az oldalakat, mintha IE7 lenne – ellenkező esetben furcsa dolgok lesznek láthatók.

Az egyetlen böngésző, ami miatt minden webmester néha kétszer kénytelen megírni a CSS-t vagy a szkripteket: egyszer az „összes többi” böngészőnek, és külön az Internet Explorerek számára… Cserébe viszont az egyik leglassabb böngésző, a létező legkevesebb plugin ehhez van, és természetesen a legkevésbé biztonságos.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.