A robot szó 90 éves
1921. január 25-én jelent meg Karl Capek R.U.R. című színműve, amelyben először szerepel a robot szó – erről a gearlog.com weboldal számolt be. Vagyis a cseh író a „feltalálója” a robotoknak, ha nem is technikai, de nyelvi értelemben.
Az R.U.R.-t (Rossumovi univerzální roboti) színdarabot először cseh nyelven mutatták be, de aztán 1922-ben New Yorkban is debütált, így aztán gyorsan elterjedt a robot szó, amely a robota szóból eredt. A robot – a középkori jobbágyszolgáltatások közé tartozván – Magyarországon már korábban is ismert szó volt. Bár a szláv nyelvekben – így az oroszban – van általános jellegű „munka” értelmezése is a robotának, kényszermunka jelentésben is ismert. Ugyanakkor a Gearlog szerint Capek robotjai ma inkább „androidok” lennének, hiszen emberi alakjuk volt és gondolkodni is tudtak.
Bár Karel Capek használta tényleg először a szót, nem ő találta ki. Egy angol nyelvű cseh weboldal közli Capek visszaemlékezését minderre. A rövid történetből kiderül, hogy először „Labori”-nak akarta hívni a szerkezeteket, de a fivére javasolta neki a robot szót az ember alakú gépek megnevezésére.