2010. augusztus. 10. 09:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 10. 05:30 Tech

Egyéves gyerek érzelmeire képes a robot – videó

A Nao nevű szerkezet megjeleníteni és érzékelni is képes bizonyos érzelmi megnyilvánulásokat. A jövő a vidám és szomorú robotoké lehet.

A Nao robotokat a University of Hertfordshire-n fejlesztették ki, az Európai Bizottság által támogatott Feelix Growing program keretében. Az 58 centiméter magas szerkezetet számos szenzorral szerelték fel, így képes azonosítani különböző tárgyakat, amelyekkel interakcióba is tud lépni. Ennél is fontosabb azonban, hogy egy egyéves gyerek érzelmi szintjét képes szimulálni. Ez többek között annyit jelent, hogy görnyedten jár, ha szomorú, és ölelésre emeli a karjait, ha boldog. Emellett akár kötődést is képes kialakítani azokkal az emberekkel, akik kedvesen viselkednek vele.

Nao képes rá, hogy nonverbális jelekből – a testbeszéd és az arckifejezések megfigyelésével – következtessen az emberi érzelmekre. Minél több időt tölt valakinek a társaságában, annál jobban fogja érteni az adott személy érzelmi reakcióit.

A robot a szeme helyén lévő videokamerák segítségével képes megjegyezni a különböző személyeket, ráadásul azt sem felejti el, hogy kivel milyen kapcsolatot alakított ki. Néhány előre programozott szabály segítségével „jó” és „rossz” kategóriákba sorolja az eseményeket, ezek alapján pedig meg tudja állapítani, hogy éppen boldog vagy szomorú.

„Az élet első évét igyekeztünk modellezni” – magyarázta a Telegraph brit napilapnak Lola Canamero informatikus, a Nao érzelmeit fejlesztő csapat vezetője. „Az érzelmeinkről a testtartásunk, gesztusaink és mozdulataink is árulkodnak, sokszor hamarabb elárulják ezeket, mint az arckifejezések.”

Canamero szerint nincs messze az idő, amikor a robotok az emberek társaiként is funkcionálnak majd.

„Az efféle reakciók rendkívül fontosak az emberek számára, akik minél természetesebben szeretnének kommunikálni a robotokkal” – tette hozzá a szakember. „Ha sikerül minél zökkenőmentesebben interakcióba lépni velük, a jövőben sokkal elfogadottabbá válhatnak a környezetünkben.”

Hirdetés