Algákon szörföznek a csigák és kagylók
Csigák, kagylók és ászkák az Antarktisz körüli szigetekről szörfözve jutnak el Új-Zélandra: a több száz kilométeres utat a parti állatkák hatalmas, leszakadt algákon teszik meg - számoltak be felfedezésükről új-zélandi kutatók.
Az Otagói Egyetem biológusai azt vizsgálták, van-e genetikai különbség az Új-Zéland déli szigetén, illetve a szubantarktikus szigeteken élő állatok között. Mint kiderült, egyes szubantarktikus csigafajok olyannyira hasonlítanak északi fajtársaikhoz, hogy igencsak valószínűsíthető a két populáció közötti rendszeres kicserélődés - írták a kutatók a Proceedings of the Royal Society című folyóiratban a Der Standard internetes kiadása szerint.
Az állatokat partra vetett tengeri moszatokról gyűjtötték. A biológusok kiszámították, hogy az algák és potyautasaik legalább 390 kilométert tettek meg a Snares-szigetektől Új-Zélandig. Ha átlagosan másodpercenként 0,2 méteres sebességgel sodródtak, az utat 20-40 nap alatt teljesíthették az apró állatok. Egy elméleti utazás Új-Zélandtól az Antarktisz másik oldalára, Chilébe ebben a tempóban kevesebb mint egy évig tartana.