Napenergia, növényi hulladék és alga mozgatja a jövő hadseregét
A brit hadsereg azt tervezi, hogy megszünteti függését a fosszilis üzemanyagoktól. A „környezetbarát” hadviselés hidrogénnel hajtott rakétákkal és napelemes repülőkkel támad.
A Times Online értesülései szerint a lehetséges brit innovációk között olyan fejlesztések szerepelnek, mint a napelemes, pilóta nélküli repülőgép, amely hidrogénhajtású rakétákat lőne ki az ellenségre. A hidrogént speciális mikrobák termelik, erre a célra tenyésztett algákból.
A királyi hadsereg tankjai elektromos motorokkal közlekednének, de alternatív lehetőségként szóba került, hogy olyan hajtóművet kapnának, amely a kopár sivatagi körülmények között is megtelepedő gyomnövényekből préselt olajjal is üzemelhet.
A hadihajókat szintén elektromosság hajtja majd, az ehhez szükséges nyersanyagot fűfélékből készült szintetikus üzemanyag szolgáltatná.
A brit védelmi minisztérium múlt heti közlése szerint a fenti tervek java része csak a járművek következő generációjában lesz megtalálható, azonban nem csak a szigetországban tervezik bevezetni a környezetbarát hajtóműveket a hadsereg berkein belül. Az amerikai légierő például 2010 végre szeretné átalakítani harci repülőgépeit, hogy azok szintetikus és kőolaj-alapú üzemanyaggal egyaránt működhessenek. A brit királyi légierő, a RAF várhatóan követi majd az USA példáját.
A Type 45-ös HMS Daring már hadrendbe állt © AP |
A védelmi minisztérium illetékesei szerint a módosításokkal nem csak a szén-dioxid kibocsátást szeretnék csökkenteni, hanem a brit fegyveres erők évi 400 millió fontos (több mint 128 milliárd forintos) üzemanyagszámláját, amely az elmúlt négy évben megduplázódott. Az anyagi megfontolás mellett a közel-keleti kőolajforrásoktól is függetlenedne a szigetország hadserege.
A múlt heti bejelentésen Paul Stein, a védelmi minisztérium tudományos és technológiai igazgatója elmondta, a fegyveres erők környezetbaráttá tétele csak egyike a tárca újonnan kijelölt céljainak. Emellett pilóta nélküli, rakéták célbajuttatására alkalmas repülők, könnyű páncéllal ellátott tankok, illetve új típusú kommunikációs berendezések és könnyített katonai felszerelések kifejlesztésére koncentrálnak a közeljövőben.