Gyorsan terjedő alga fenyegeti az USA nyugati partjait
Aggodalommal tölti el a tengerbiológusokat, hogy egyre nagyobb területeket hódít meg magának a kaliforniai partok mentén egy behatoló kelet-ázsiai algafaj ellenszegülve minden igyekezetnek, mely eltávolítását célozza.
Májusban találkoztak először a kutatók a San Franciscó-i öbölben az invazív Undaria pinnatifida nevű tengeri hínárral, mely a hajótestek vízben lévő részét borította be.
A vakame néven is ismert ehető algát - melyet a japánok a mizo leveshez használnak - a Los Angeles-i kikötőben fedezték fel először 2000-ben. Azóta egyre több helyen bukkan fel a partvidéken a hínár, amely akár 2,5 centimétert növekszik naponta, és sűrűn behálózza a víz alatti részeket.
Pár nappal ezelőtt négy búvár eltávolított a San Franciscó-i öbölben álló hajókról annyi hínárt, amennyit tudott, ám a kutatók szerint havonta kell ellenőrizni a behatoló faj térnyerését.
A terjedő alga miatt azért aggódnak a tengerbiológusok, mert felboríthatja a kialakult ökoszisztémát, kiszoríthatja az őshonos fajokat. A vakame spórák millióit szórja szét, melyeket a tengeri áramlatok elszállítanak egészen nagy távolságokba is.
Bár ez az algafaj Japán, Kína, Korea partjainál őshonos, találtak már belőle a kutatók a mediterrán térségben, az Atlanti-óceán európai partjainál, Új-Zélandon és Argentínában is.