Visszavonták a mesterséges spermium előállításáról szóló tanulmányt
Visszavonta egy tudományos folyóirat szerkesztője azt a vitatott tanulmányt arról, hogy elsőként hoztak létre embrionális őssejtekből mesterséges emberi spermiumot.
A nagy-britanniai Newcastle Egyetem kutatói július közepén közölték, hogy emberi ondósejtet állítottak elő laboratóriumi körülmények között, és ezáltal lehetővé válik, hogy egykor saját gyereke legyen a terméketlen férfiaknak. A kritikusok szerint az ondósejt nem rendelkezett azzal a különleges alakkal, amely ahhoz szükséges, hogy valódi spermiumként mozogjanak és funkcionáljanak.
Graham Parker, a Stem Cells and Development című szakfolyóirat szerkesztője a lap online kiadásának portálján közli, hogy a tanulmányt visszavonták, ám ennek okát nem jelzi. A brit Nature tudományos magazin azonban úgy idézi Parker csütörtöki mondatait, hogy a tanulmányt azért kellett visszavonni, mert annak bevezetőjében két bekezdést plagizáltak a szerzők.
A Newcastle Egyetemet egy, az intézetből már távozott kutató vádolta meg a plagizálással: 2007-ben, a Biology of Reproduction című szaklapban jelent meg az a tanulmány, amelyből átvették a szóban forgó részeket. Még ha a kutatás hátterében álló tudományos eredmények helytállók is, a tanulmány hitelessége a tudományos világban ezzel megkérdőjeleződött.
"Megértem, ha az emberek azt gondolják, hogy aki ebben hanyag, az másban is" - mondta Allan Pacey, a Brit Termékenységi Társaság titkára, aki egyetért a tanulmány visszavonásával.