2009. július. 08. 12:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. július. 08. 13:55 Tech

Laborban állítottak elő emberi spermát

A világon először sikerült mesterséges ondót előállítani. A kutatási eredmény reményt adhat a meddő férfiaknak.

A BBC értesülései szerint Newcastle-i tudósoknak sikerült elsőként a kísérlet, amelyhez mesterséges megtermékenyítés során keletkezett embriókból származó őssejteket használtak kiindulási alapként. A projektről a Stem Cells and Development című szaklapban számoltak be. A kutatócsoport szerint legalább öt évre van szükség a technológia tökéletesítéséhez. Más szakértők kétségeiket fejezték ki, szerintük nem biztos, hogy tökéletesen „működőképes” spermiumokat sikerült előállítani.

Az embriókból származó őssejteket a magazat néhány napos korában távolították el, s folyékony nitrogénben tárolták őket. Ezek után testhőmérsékletre melegítették fel, majd olyan vegyszerekkel kezelték, amelyektől növekedni kezdtek. Úgynevezett genetikai jelöléssel (marker) látták el az őssejteket, amelyek segítségével képesek voltak elkülöníteni az úgynevezett csírasejteket, amelyekből létrejönnek a peték és a spermák. Az XY kromoszómákat is tartalmazó „férfi” sejtek ezután a meiózison estek át, melynek során megfeleződik a kromoszómák száma. A teljes kísérleti folyamat 4-6 hétig tartott.

A kutatócsoport szerint az általuk létrehozott ondósejtek teljesen „érettek” és mozgékonyak voltak, mindezt egy videofelvétellel támasztják alá.

Remény, etikai kérdőjelekkel
© AP
„Fontos lépésről van szó, amely lehetővé teszi a kutatók számára, hogy részletesen tanulmányozzák az ondósejtek fejlődési folyamatát” – magyarázta a BBC-nek adott nyilatkozatában Karim Nayernia professzor, a NortEast England Stem Cell Institute munkatársa. „Ezáltal jobban megérthetjük a férfi meddőséget, annak okait és kialakulását. A módszer segítségével segíthetünk azokon a párokon, akik emiatt szenvednek, s saját gyereket szeretnének.”

Dr. Allan Pacey, a University of Sheffield biológusa azonban kételyeit fejezte ki az ondósejtek fejlettségét illetően.

„A kutatók által bemutatott képek nem elég nagy felbontásúak, emellett több adatra is szükség lenne a végleges véleményhez” – nyilatkozta a szakember. „Ezek korai stádiumú spermiumok, s funkcionális tesztekre lenne szükség, hogy felmérhessük az eredmények jelentőségét.”

A kutatás etikai kérdéseket is felvetett. Josephine Quintavalle, a Comment of Reproductive Ethics nevű szervezet munkatársa úgy fogalmazott: „a kutatás az erkölcstelen őrültség példája. Tökéletesen életképes embriókat semmisítettek meg azért, hogy spermiumokat hozzanak létre. Emiatt komoly kérdések merülnek fel az eredményeket tekintve.”