Beragadhat a spermától a fogamzásgátló hereszelep
Rádiójelekkel irányított fogamzásgátló implantátumon dolgoznak ausztrál kutatók az adelaide-i egyetemen. A beültetés alternatívának tűnik a férfiak által használható egyetlen módszer, a vaszektómia mellett, amely legtöbbször teljes potenciavesztéssel jár.
A férfiak számára a veszektómia, azaz az ondóvezeték elkötése az egyetlen fogamzásgátló módszer - ehhez sebészi beavatkozás szükséges és körülbelül egy hetes felépülési időszak követi, aki pedig emellett döntött, már nem igazán nyerheti vissza nemzőképességét. Az ausztrál University of Adelaide kutatói azonban egy olyan rádióhullámokkal irányított fogamzásgátló beültetésen dolgoznak, amely képes a spermiumokat a herékben tartani. Az implant csak akkor engedi a spermiumokat szabadjára, ha az aprócska méretű, 800 mikron hosszú szelepet egy rádiójeles távirányítóval kinyitják azt.
A mikroszelep véletlenszerű ki- és bekapcsolódását elkerülendő, a készülék aktiválása hasonlóan működik az autó távirányítójához: minden szelep egy bizonyos, egyedi kóddal ellátott rádiófrekvenciás jelzésre reagál csak. A szilikon-polimer szelep a rádiójelzés energiáját hanghullámokká alakítja át, amik hatására a polimer kitágul vagy összehúzódik - így a szelep is kinyílik vagy bezáródik, magyarázta a New Scientist kérdésére az eszköz főfejlesztője, Said Al-Sarawi. Mindehhez nincs szükség nyílt sebészi beavatkozásra, a mikrokészüléket ugyanis egy injekciós tűvel el lehet juttatni az ondózsinórba (vas deferens), amin keresztül a spermiumok a herékből a péniszbe áramlanak.
Míg a készülék még fejlesztés alatt áll, a legnagyobb fejtörést az okozza a tudósoknak, hogy hogyan kerüljék ki a szelep beragadását. Derek Abbott, a kutatócsapat vezetője szerint ugyanis egy idő után a szelep annyira beragadhat a rátapadó fehérjéktől, hogy zárva maradhat és ezzel teljesen terméketlenné is teszi tulajdonosát. A szelep használatát mindenesetre a fejlesztők csak annak javasolják, aki egyébként is vaszektómiára adná a fejét, így nyerne egy olyan időszakot, amelyben eldöntheti, tényleg el akarja-e veszteni nemzőképességét. Ha nem, a készülék könnyedén eltávolítható lenne.