2009. július. 24. 15:58 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 24. 15:52 Tech

Világra jött az első, fagyasztott spermából fogant panda

A 11 éves Jo-jo helyi idő szerint csütörtök reggel adott életet bocsának a délkelet-kínai Szecsuan tartományban található pandatenyésztő központban - mondta Huang Jen, a központ egyik kutatója.

Az évtizedes hagyományokra visszatekintő kínai pandatenyésztési programban ez volt az első alkalom, hogy fagyasztott hímivarsejtekkel megtermékenyített panda egészséges utódot hozott világra. "Ezzel a módszerrel elkerülhető a beltenyészet, és könnyebben fenntartható a faj sokfélesége" - magyarázta a kutató.
  
A pandák alacsony szexuális aktivitása miatt a veszélyeztetett állatokat általában mesterséges megtermékenyítéssel szaporítják. A lehetséges donorok korlátozott száma miatt, rendkívüli áttörésnek számít, hogy az évekkel ezelőtt lefagyasztott spermiumokkal végre sikeres volt a megtermékenyítés. Ezzel a módszerrel egyébként már más országokban is próbálkoztak, de sikereket csak a frissen vett spermiumokkal értek el.
 
A veszélyeztetett fajnak minősülő, nemzeti kincsnek tartott óriáspandák sorsát Kínában megkülönböztetett figyelem övezi. Az állatok természetes élőhelyén, a közép-kínai Kanszu, Szecsuan és Sanhszi tartományok határvidékén megközelítőleg 1600 pandát tartanak nyilván.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.