Tech HVG 2025. január. 06. 13:03

Valós időben olvassa a gondolatokat egy új kínai chip, amit az agyba kell beültetni

A komplex kínai nyelvvel is megbirkózik a NeuroXess agyi chipje, de ez még messze nem az összes figyelemre méltó képessége.

Két jelentős eredményt is elért a kínai, NeuroXess nevű startup: az agy-számítógép interfésze (BCI) ugyanis egy agykárosodást elszenvedett páciensnél képes volt valós időben dekódolni a gondolatokat és a beszédet, valamint irányítani egy robotkart kizárólag gondolatok segítségével.

Figyelemre méltó képesség továbbá az is, hogy az új BCI segítségével a beteg képes volt beszélgetni egy mesterséges intelligenciával, és egy avatart is működtetni tudott a vizsgálatok során, melyeket még 2024 augusztusában végeztek el egy kínai kórházban.

A 21 éves, nem megnevezett nő epilepsziában szenvedett, az agyának motoros központjánál egy lézió (térfoglaló folyamat) volt. Az interfész segítségével a NeuroXess rögzíteni és elemezni tudta az agykérgi térpotenciálokat (ECoG) a páciens agyi jeleinek magas gamma-sávjából. Ehhez egy 256-csatornás, nagyteljesítményű, flexibilis BCI-t ültettek be az agyába.

Hangot ad a beszédképtelenné vált betegeknek egy új agyi chip, egy emberbe már beültették – videó

Az első beteg már megkapta azt az új agy-beszéd chipet, mely képes lehet visszaállítani a kommunikációs képességeket egy számítógép segítségével.

A szakemberek a beavatkozást követően néhány perccel már pontosan fel tudták térképezni a páciens agyfunkcióit. A szerzett, 70 és 150 hertz közötti magasgamma-sávos adatokat egy neurális hálózati modell betanítására használták fel, ami valós időben tudja dekódolni az agyi jeleket, mindössze 60 milliszekundumos késleltetéssel – részletezi az Interesting Engineering.

A betanítás után 48 órával a beteg már képes volt asztaliteniszezni, és kígyós számítógépes játékokat irányítani. Két hét múltán már a XessOS nevű, a NeuroXess által fejlesztett agyi operációs rendszert is használni tudta, amivel olyan (Kínában elterjedt) alkalmazásokat tud működtetni, mint a WeChat vagy a Taobao.

Emellett okosotthon- és kerekesszékes rendszereket is vezérelni tud a BCI-vel, ami jelentősen javíthatja az életminőségét. De az egyik leginkább figyelemreméltó képesség az, hogy az agyi jelekből a beszédet is képes megfejteni.

A kínai nyelv komplexitásából fakadóan a megértés is bonyolultabb, mivel több agyi régiót használ. Ez pedig az agyi jelek megértését is megnehezítette a NeuroXess szerint, így egy speciálisabb ideig mechanizmusokat és dekódolást kellett fejleszteniük.

Chinese Startup Achieves Breakthrough in Brain-computer Interface Technology

Chinese startup NeuroXess has reached two significant milestones in brain-computer interface (BCI) technology, highlighting its potential to revolutionize both mobility and communication for patients.

A startup állítja: öt napon belül már 71 százalékos beszéddekódolási pontosságot tudott elérni a BCI; egy karakter dekódolási sebessége 100 milliszekundum alatt volt. A beteg agya robotkezek irányítására is képes az eszköz révén.

A vállalat most azt tervezi, hogy a BCI-t a különböző mozgásszervi fogyatékossággal élő személyek életminőségének javítására fogja használni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.