BrandChannel BrandLab 2024. november. 28. 10:30

Fókuszban a globális minimumadó

A 2024-es naptári év jelentős változást hozott a multinacionális cégek életében, ugyanis ez az első év, amikor a globális minimumadóra vonatkozó szabályoknak eleget kell tenniük. Cikkünkben a szabályozás főbb sarokpontjait, illetve a jogalkotás legfontosabb fejleményeit foglaljuk össze.

A magyarországi bevezetés

A globálisminimumadó-törvény az EU GloBE irányelve alapján 2023. december 31-én került be a magyar jogrendbe. A törvény az eddigi magyar adózási szabályoktól merőben eltérő, új megközelítést honosított meg, melynek megértése és alkalmazása számtalan kihívással jár az érintett vállalatcsoportoknak.

A jogszabály értelmében a multinacionális vállalatcsoport vagy nagyméretű belföldi vállalatcsoport alacsony adóterhelésű államban illetőséggel rendelkező csoporttagjainak többletnyereségük után kiegészítő adófizetési kötelezettségük merülhet fel, feltéve, hogy a vállalatcsoport konszolidált pénzügyi beszámolója szerinti bevétel az elmúlt négy évből legalább kettőben meghaladja a 750 millió eurós értékhatárt. A szabályozás értelmében azok az államok minősülnek alacsony adóterhelésűnek, ahol az illetőséggel bíró csoporttag tényleges adómértéke alacsonyabb, mint 15 százalék.

A jogszabály 3 módszert határoz meg az adókülönbözet beszedésére vonatkozóan az alábbi sorrendben:
– az elismert belföldi kiegészítő adót (Qualified Domestic Minimum Top-Up Tax„QDMTT”;),
– a jövedelem-hozzászámítási szabályt (Income Inclusion Rule„IIR”),
– az aluladóztatott kifizetések szabályát (Undertaxed Profit Rule„UTPR”; 2025. január 1-jétől).

A GloBE irányelv rendelkezései szerint a QDMTT implementálása az uniós tagállamok mérlegelési jogkörébe tartozik. Azokban az országokban, ahol a QDMTT-t bevezették (mint például Magyarországon), a kiegészítő adókötelezettséget (feltéve, hogy az adott joghatóság alacsony adóterhelésű joghatóságnak minősül) a QDMTT alapján kell kiszámítani, és helyben kell befizetni. Ha a kiegészítő adókötelezettséget nem a QDMTT alapján rendezik, úgy az IIR és az UTPR szabályok biztosítják, hogy az az alacsony adóterhelésű joghatóságokra tekintettel megállapított kiegészítő adókötelezettség megfizetésre kerüljön.

Hogyan néz ki ez a gyakorlatban?

Amennyiben egy magyar adóügyi illetőséggel bíró csoporttag Magyarországon a globális minimumadó hatálya alá tartozik, úgy a multinacionális cégcsoport Magyarországra jutó adókötelezettségét (bevallási és fizetési kötelezettséget) a globális minimumadóval érintett adóév utolsó napját követő 15 hónapon belül kell teljesítenie főszabály szerint. Ez alól kivétel a globális minimumadóval érintett első adóév, ugyanis ekkor a határidő a 18. hónap végéig tolódik ki (a naptári évvel megegyező adóév esetén első alkalommal 2026. június 30-ig kell bevallást benyújtani).

Bár az adókötelezettség teljesítésének határideje még messzinek tűnhet, a globális minimumadó hatálya alá tartozó magyar adóügyi illetőséggel rendelkező csoporttagok nem dőlhetnek hátra, ugyanis az adókötelezettség teljesítésének időpontjáig számos egyéb adminisztratív teendőt szükséges elvégezniük.

Bejelentkezési kötelezettség: így működik

A globálisminimumadó-törvény értelmében a globális minimumadó hatálya alá tartozó magyar adóügyi illetőséggel rendelkező csoporttagoknak adóalanyiságukról bejelentést kell tenniük a NAV részére az adóév kezdőnapjától számított 12 hónapon belül (tehát a naptári évvel megegyező adóév esetén 2024. december 31-ig) az erre a célra rendszeresített nyomtatványon.

November 15-én az Adóhatóság közzétette a bejelentésre szolgáló adatlapok (GLOBEA és GLOBEM) tervezetét, illetve a kitöltési útmutatót. A honlapon elérhető pdf-formátumú dokumentumok mellett, a nyomtatvány már az ONYA felületen keresztül is elérhető az adóalanyok számára.  

Az adatlapok közül a GLOBEA adatlap az ún. fő bejelentő nyomtatvány. Amennyiben az adóalany a saját nevében és kizárólag saját magáról teljesíti a bejelentést, úgy ezt lesz szükséges kitölteni. Abban az esetben, ha több belföldi csoporttag adózó van, az adózók kijelölhetnek egyet maguk közül, aki teljesíti a bejelentést a NAV felé. Ebben az esetben a bejelentést teljesítő a GLOBEA kitöltése mellett, a GLOBEM lapok kitöltésével szolgáltat adatot a többi belföldi csoporttagról.

A megjelent bejelentő adatlapok tervezete alapján az alábbiakról szükséges majd információt szolgáltatni:

  • Csoporttagok azonosító adatai:
    • csoporttagok neve, adószáma, közösségi adószáma;
    • az állam megnevezése, amelyben illetőséggel bírnak;
    • a globálisminimumadó-törvény szerinti minősítésüket (pl.: csoporttag, végső anyavállalat),
    • kiegészítő adóalanyiság típusa (QDMTT, IIR, UTPR).
    • Végső anyavállalat azonosító adatai:
      • neve, adószáma, közösségi adószáma;
      • az állam megnevezése, amelyben illetőséggel bír;
      • kiegészítő adóalanyiság típusa (QDMTT, IIR, UTPR).

Fontos, hogy a bejelentést évente szükséges megtenni, a kiegészítő adókötelezettséggel érintett adóév kezdő napjától számított 12 hónapon belül. Tehát naptári éves adózók esetében minden év december 31-ig szükséges beadni a nyomtatvány(oka)t.

A cikk teljes szövegét Adózóna.hu oldalunkon olvashatja el.