Óva inti a kormányt az inflációgerjesztő intézkedésektől az MNB alelnöke
Nemcsak alacsonyan kell tartani az inflációt, de az emlékét is ki kell törölni a fejekből. Ezért nem mernek például beruházni a vállalkozások.
Nemcsak alacsonyan kell tartani az inflációt, de az emlékét is ki kell törölni a fejekből. Ezért nem mernek például beruházni a vállalkozások.
Pontos összegekkel és a munkáltatóknak az emeléshez nyújtott segítséggel is előálltak.
Ha minden jól alakul, és békeév lesz 2025, akkor biztos az emelés a miniszterelnök szerint, aki az aláíráskor arra is utalt, hogy jövőre átalakul a gazdaságirányítás.
A miniszterelnök szerint a megállapodás biztosítja az infláció feletti bérnövekedést, de a Facebook posztjához hozzászólóknak merőben más a véleménye mind az inflációról, mind a bérnövekedésről, és a gazdaságpolitika sikerességéről is.
Egységesítik a díjstruktúrát, rögzítik az okosmérők idősoros elszámolásának részleteit, sőt alig több mint két év múlva érkezik egy “ösztönző szabályozó” is a legújabb MEKH-rendeletek alapján.
Szeptemberben az egy évvel korábbinál 8,2 százalékkal, az augusztusinál 2,7 százalékkal volt kisebb az építőipar termelése. A szerződésállomány viszont bővül, annak volumene 36 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál.
Öt éven belül harmadszor csúszott recesszióba a magyar gazdaság, egyre távolabb kerülve a miniszterelnök céljától, az évi 3–6 százalékos növekedéstől. A kudarc okairól hallgatnak Orbánék.
Miközben a kormány 2024 helyett már 2025-re ígéri, hogy „az óvatossági motívum fokozatos oldódása” majd felfelé indítja a gazdaságot, a bolti forgalom beragadt a 2021-es szint alá. Megnéztük, mi ment félre, mire lehet szükség ahhoz, hogy a reálbérek növekedése valódi javulást hozhasson el, és mi történt azokban az országokban, ahol a mienkhez hasonló inflációból kellett talpra állni.
Elégedetlenséget mért a Medián, és már belülről is kritizálják a kormány gazdaságpolitikáját. Mindezt a GDP jókora zuhanása is alátámasztja. A kormányhoz közel álló milliárdosok méltatlankodása után Orbán egyik bábját is egy kormányhoz közeli milliárdos pöckölte ki.
Csak egyszer voltak ennél borúsabb a hangulatban a magyar nagyvállalatok vezetői. Leginkább a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika, a beszállítói árak emelkedése és a vevőkör átalakulása kedvetleníti el őket. Már háromnegyedük látja sötéten a jövőt.
Pluszban nyitottak a főbb európai tőzsdék: a BÉT is erősödött szerda délelőtt. Még a hajnalban pofonnal ébresztett forint is megrázta magát kissé.
7,2 százalékkal csökkent az ipari termelés éves szinten, de havi szinten is 0,7 százalékos volt a visszaesés szeptemberben. Majdnem minden ágazatban esett a termelés, de voltak kivételek.