Azok a szolgáltatók, amelyek kiemelkedően teljesítenek a Betegbarát kezdeményezés szempontjai alapján, elnyerhetik az Év Betegbarát Szolgáltatója címet. Ez az elismerés nem csupán egy rangos díj, hanem egy olyan visszajelzés, amely motiválja a szolgáltatókat arra, hogy folyamatosan fejlődjenek és még magasabb színvonalú ellátást nyújtsanak a páciensek számára. Nevezni október 21-ig lehet!
A Betegbarát kezdeményezés mögött az a cél áll, hogy a betegek igényeire összpontosítva értékelje és rangsorolja a magánegészségügyi szolgáltatókat. A kezdeményezés alapja egy átfogó, reprezentatív kutatás, amely során több ezer páciens véleményét kérték ki a magánegészségügyi szolgáltatásokról. A betegbarát projekt korábbi felmérése számos fontos eredményt hozott napvilágra, amelyek nemcsak a szolgáltatók számára nyújtanak értékes visszajelzést, hanem rávilágítanak arra is, hogy milyen elvárásokat támasztanak a betegek a magánegészségügyi szolgáltatók irányában.
A kutatásból kiderült például, hogy a betegek a betegbarát szolgáltatásokat olyan tényezők alapján ítélik meg, mint az empátia, udvariasság, gyorsaság, a várakozási idő minimalizálása, valamint a rájuk szánt idő.
Az adatok alapján a leggyakrabban igénybe vett szolgáltatások közé tartoznak a vérvizsgálatok, fogászati kezelések és nőgyógyászati ellátások. A szolgáltatók kiválasztása során a betegek az ár-érték arányt, a gyors ellátási lehetőséget és a személyzet hozzáállását tartják legfontosabbnak.
Az igények azonban nem minden esetben találkoznak a valósággal. Az eredmények szerint még mindig van tér a fejlődésre a szolgáltatóknál, hiszen az empátia, a gyorsaság és a betegre fordított figyelem sok esetben elmarad az elvárásoktól. Ez az, amiben a Betegbarát kezdeményezés segíthet, hiszen nemcsak rangsorolja a szolgáltatókat, de konkrét útmutatást is ad számukra arra vonatkozóan, hogy miként fejleszthetik szolgáltatásaikat a betegélmény javítása érdekében.
A kutatási eredmények tükrében
A Betegbarát kezdeményezés kutatásából kiderült, hogy az ellátási forma különösen a fiatalok körében népszerű: a 30 év alattiak 96 százaléka választja rendszeresen a magánegészségügyet.
A kutatás rávilágított arra is, hogy a betegek döntéseiben meghatározó szerepet játszik az ár-érték arány, az ellátás gyorsasága, valamint a szolgáltatások elérhetősége, de az interneten fellelhető információk is egyre nagyobb szerepet játszanak a választási folyamatban, hiszen a szolgáltatók honlapjain azonnal részletes tájékoztatást kapnak a lehetőségekről.
Betegbarát ellátás: a bizalom kulcsa
A betegek bizalma kulcsfontosságú a magánegészségügyben, és ezt a Betegbarát Projekt is alátámasztja. A kutatások szerint azok a szolgáltatók, amelyekre a betegek betegbarátként tekintenek, lényegesen nagyobb eséllyel szereznek új ügyfeleket. A betegközpontú ellátás nemcsak a betegek elégedettségét növeli, hanem a szolgáltatók piaci sikerét is biztosítja.
Mitől lesz egy szolgáltatás betegbarát?
A Betegbarát kezdeményezés célja, hogy átlátható és érthető szempontok mentén segítse a betegek eligazodását a magánegészségügyi szolgáltatók között. A páciensek számára fontos, hogy olyan ellátásban részesüljenek, ahol figyelembe veszik az egyéni igényeiket, és professzionális, de egyben empatikus hozzáállással kezelik a betegeket. Ezért a Betegbarát projekt értékelési rendszere két fő szempontot vizsgál: egyrészt a betegélményt, másrészt a szolgáltatók piaci teljesítményét.
A betegélmény szempontjából az értékelés olyan tényezőket mér, mint az ellátás környezetének minősége, a betegek megfelelő információellátása, valamint a személyre szabott szolgáltatások megléte. Az orvosi és asszisztensi személyzet udvariassága, empátiája és szakmai hozzáértése szintén kulcsfontosságú elemei az értékelési rendszernek. Emellett azt is vizsgálják, hogy a szolgáltatók mennyire foglalkoznak a betegeik utógondozásával, és hogy milyen színvonalú a páciensekkel folytatott kommunikáció.
A piaci teljesítmény szempontjából pedig a szolgáltatók gazdasági eredményeit és növekedési lehetőségeit elemzik, hiszen fontos szempont, hogy az intézmények hogyan képesek növelni szolgáltatásaik hozzáadott értékét, és mennyire tudják bővíteni ügyfélkörüket.
Betegbarát nevezési határidő: 2024. október 21.
Az idei Health Excellence Konferencia a magánegészségügyi szektor gazdasági és patient experience oldalát helyezi fókuszba, valamint bemutatja, hogy a betegélmény mennyiben járul hozzá a magánegészségügyi szolgáltatók sikeréhez. Az esemény egyszerre kínál szakmai információkat és kapcsolatépítési lehetőségeket. Ráadásul a résztvevők olvashatnak bele elsőként a HVG által kiadott, a 30 legnagyobb bevételű magánegészségügyi szolgáltatót felsoroló kiadványba, amely segít átlátni a szektor aktuális helyzetét.
A HVG Health Excellence Konferencia és Díjátadón mindenkit várnak november 12-én, aki szeretne választ kapni a hazai magánegészségügy legaktuálisabb kérdéseire.
A rendezvény három fő díjátadó eseménye:
– Az Év Gondoskodó Munkahelye Díjátadó: A Prémium Egészségpénztár támogatásával létrejött díj azokat a vállalatokat jutalmazza, amelyek működésük során kiemelten támogatják az öngondoskodást.
– AIPM Egészségértés Díjátadó: Az Innovatív Gyógyszergyártók Szövetsége által 2020-ban alapított díj célja a hiteles és közérthető egészségügyi tudás terjesztését célzó projektek elismerése.
– HVG Év Betegbarát Szolgáltatói Díjátadó: A páciensek elégedettségén alapuló díj elsősorban a betegek számára fontos paraméterek mentén értékeli a magánegészségügyi szolgáltatókat.