2009. július. 31. 14:41 HVG/MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 31. 14:48 Plázs

Őssejtbotrány: pénzért vállalták nők az abortuszt

Nem csupán a pénzhiány, hanem a szakmai irigység, a természetes gyógymódokkal szemben ellenérdekelt gyógyszergyárak vetnek gáncsot a terápia gyakorlati alkalmazásának – panaszkodott tavaly ősszel a HVG-nek Seffer István. De nem véletlen, hogy sem az EU-ban, sem az USA-ban nem engedélyeznek humán kipróbálást tudományosan publikált, úgynevezett preklinikai vizsgálatok nélkül. Lapértesülések szerint Ukrajnában fekete iparágat működtetett a Baltaytis-féle őssejtklinika.

Kínában illetve egyes közép-amerikai országokban nincs akadálya az őssejtterápiának; amerikai szívsebészek equadori klinikákon kezelnek őssejtekkel infarktuson átesett betegeket, mint ahogyan Barbadoson is virágzott 2006 végéig ez az offshore üzlet - idézte fel a HVG a Seffer-féle IRM Zrt. főkonzulensének, Yuliy Baltaytis korábbi cégének tevékenységét. 

A karibi szigetvilág keleti szélén „fiatalítással” és gyógyítással foglalkozó Institute of Regenerative Medicine (IRM) a brit BBC oknyomozó – a világbotrányt kiváltó – riportja után kénytelen volt bezárni 2006-ban. A brit újságírók annak jártak utána, hogy a barbadosi klinika egyébként nem titkolt módon ukrán forrásból származó őssejtjei milyen fekete iparágat generáltak, mindenekelőtt Harkovban és Kijevben. Úgy találták, hogy sokan pénzért vállalkoztak abortuszra – az embrionális őssejt „alapanyagát” biztosítva –, s feltűnően magas volt azok száma is, akiknél a kezelőorvosok súlyos betegnek mondták a magzatot, művi vetélést javasolva. Sőt korábbi, egy harkovi kórházhoz köthető gyanús csecsemőhalálozási eseteket is összefüggésbe hoztak az őssejt-kereskedelemmel. Ez már a barbadosi kormánynak is kínossá vált, így a klinikát be kellett zárni.

A barbadosi sajtónak adott interjújában az ukrán származású alapító, Yuliy Baltaytis professzor búcsúzóul annyit mondott, valahol Európában folytatja tovább a munkát. A terv valóra vált: a Sefferé-féle kaposvári őssejtlabor az IRM Magyarország Nemzetközi Biotechnológiai és Őssejt Központ Zrt. nevet vette fel, alapítója a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett IRM Biopharma Holdings Ltd. (50 százalék), valamint Seffer István, továbbá a Seffer és Renner Magánklinika Kft. Igazgatósági tag Sefferen kívül az idehaza mindenekelőtt műgyűjtőként, Munkácsy-képek tulajdonosaként ismert, az USA-ban élő Pákh Imre (ő képviseli az alapító részvényes IRM-et), tudományos főkonzulens pedig Baltaytis.

A kaposvári klinika honlapja a biotechnológiai kutatás élvonalában lévőnek mondott, a New York-i tudományos akadémia tagjaként jellemzett Baltaytist nem jegyzik az őssejtkutatás nemzetközi szakirodalmában, publikációi az 1980-as–1990-es években oroszul és az emésztőszervi sebészet témakörében jelentek meg.

Baltaytis is előzetesben

A Nemzeti Nyomozó Iroda emberi test tiltott felhasználásával gyanúsít két külföldit és két magyar állampolgárt, akik a rendőrök szerint illegális őssejtkezeléseket végeztek több helyszínen; mindannyiukat előzetes letartóztatásba helyezte szerdán a bíróság. Az amerikai állampolgárságú Yuliy Baltaytis a gyanú szerint egy magyar irányítású őssejtkutató labor és egy magyar tulajdonú magánklinika szervezésében, anyagi ellenszolgáltatás fejében 2007. évtől kezdődően egészen napjainkig őssejtkezeléseket végzett a magánklinika épületében. A kezelésekhez szükséges dózisokat egy ukrán állampolgárságú nő, Natalia K. készítette el. Az érintettek egy-egy kezelésért általában 25 ezer amerikai dollárt vagy ötmillió forintot fizettek.

Zamecsnik Péter, az egyik magyar gyanúsított, Seffer István orvos védője szerint a Seffer és Renner Magánklinika - amelynek Seffer István testvére, Seffer Tibor az ügyvezető igazgatója - a kaposvári laboratóriumát bérbe adta az IRM Zrt.-nek, őssejttel kapcsolatos kutatásra, kezelésre 2007-ben. Akkor még az Egészségügyi Tudományos Tanács és az ÁNTSZ engedélyével működtek, de ezeket az engedélyeket 2008 februárjában felfüggesztették. Ekkor Seffer István úgy döntött, hogy be kell fejezni ezt a tevékenységet, meg is indította az IRM-mel szembeni végelszámolást és a kaposvári laboratórium felfüggesztette ezt a fajta tevékenységet - mondta Zamecsnik Péter. A rendőrség szerint több helyszínen is végezték a gyanúsítottak az illegális őssejtkezelést. Az ezt alkalmazó cégnek csak az őssejt tárolására volt engedélye, az értékesítésre és a beültetésre azonban nem.

Más szereplők is köröznek

A őssejtkutatás és reménybeli alkalmazás magyar pályáján újabb szereplő is feltűnt - írta októberben a HVG. A shenzheni Beike biotechnológiai cég idén tavasszal bejegyzett kft-je – addig is, amíg az engedélyek beszerzése után nekikezdhet a 2009-re tervezett honi gyógyításnak – készséggel megszervezi magyar betegek dél-kínai kúráját. Indulhatnak cukorbetegek, szívinfarktuson átesettek, autoimmun kórban szenvedők, neurológiai páciensek – csupán a daganatos betegeket nem kecsegtetik egyelőre az őssejtkultúra előnyeivel. Az odakint megkapott négy injekció ára 20 ezer dollár, ehhez jön még az utazás és a kinttartózkodás költsége.

A külföldi őssejtkezelés költségeihez nem járul hozzá még egyedi méltányossági alapon sem az Országos Egészségbiztosítási Pénztár – lévén a támogatás kritériuma az, hogy tudományosan igazolt és hatékony eljárásról legyen szó - emlékezetetett a lap. Márpedig a szakirodalom egyelőre – kevés kivételtől eltekintve – nem ismer még tudományos igénnyel dokumentált eseteket, csupán szubjektív beszámolókat.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni, emlékeztetett a HVG, hogy a laikus betegek fokozottan védtelenek: az őssejthez a gyógyulást, már-már a csodatételt társítják, gond nélkül egybemosva a laboratóriumi állatkísérletek kecsegtető eredményeit a mindennapi gyógyítás lehetőségeivel.