Sport Balizs Benedek 2024. december. 10. 14:07

A Fradi új igazolása Szoboszlaihoz hasonlóan szerződött Liverpoolba, csúnya vége lett

A mélyszegénységből küzdötte fel magát Naby Keita az európai futballba, eljutott a csúcsra, ám megannyi sérülése miatt sosem derült ki, milyen játékos lehetett volna igazából. Jó üzletet kötött vele a Fradi?

Napok óta rebesgetik már a sajtóban, hogy a Liverpool korábbi, Bajnokok Ligája-győztes középpályása, Naby Keita a Ferencvároshoz tart. Fabrizio Romano bejelentése után nem sokkal jött a hivatalos megerősítés is, a magyar bajnok egyéves kölcsönszerződést írt alá vételi opcióval az 58-szoros guineai válogatott játékossal, aki az NB I első BL-győztes játékosa.

Az utcáról az európai elitbe

Naby Leye Keita 1995. február 10-én, Guinea fővárosában, Conakry egyik városrészében látta meg a napvilágot, majd 9 évesen itt ismerkedett meg a foci alapjaival. Állítólag már csecsemőként is a labda szerelmese volt, mindig azt akarta, hogy ott legyen a közelében. Keitát „az utca nevelte”, sokszor cipő nélkül, az autókat kerülgetve focizott társaival, akik nagyobbak és erősebbek voltak nála.

„Azzal játszottunk, amivel csak tudtunk, sokszor még cipő sem volt a lábamon, és értékes mezeket sem kaptam kiskoromban. Elég kicsi voltam, ezért mindenért meg kellett küzdenem: a játéklehetőségért, a labdáért, a tiszteletért, a célom elérésében pedig még az utcán közlekedő autók sem tudtak megállítani.

Innen ered az agresszió a játékomban, ami nagyon fontos az én posztomon

– mesélte korábban a goal.com-nak adott interjúban. Szülei inkább az iskola és a tanulás irányába próbálták terelni, ám Keita hajthatatlan volt. 12 évesen a helyi játékosmegfigyelők már azt tanácsolták neki, hogy Európa felé vegye az irányt, ám lelkileg még nem volt felkészülve egy ilyen nagy váltásra. „Nagyon sok francia és angol bajnokit, illetve Bajnokok Ligája-meccset néztem a tévében, és tudtam, hogy ezen a szinten szeretnék játszani. Elhatároztam, hogy labdarúgó leszek, és nemcsak a futball szeretete miatt, hanem hogy el tudjam tartani a családomat” – magyarázta Keita, aki végül 16 évesen Franciaországba ment próbajátékra.

A fiatal játékos számára nehezen ment a beilleszkedés, a nyelven kívül minden ismeretlen volt számára. A szülei aggódtak érte, hogy távol van az otthonától, ő pedig nem ilyen körülményekhez szokott. „Nem egy akadémián nevelkedtem, az utcán tanultam meg mindent, az edzők pedig olyan taktikai utasításokat adtak, amiket nem értettem.” Keita álmai már szertefoszlani látszottak, amikor érdeklődője akadt. A Le Mans volt az első klub, amely szerződtette volna a fiatal futballistát, ám az üzlet meghiúsult, mivel súlyos anyagi gondokkal küzdött a csapat. Beajánlották viszont egy dél-francia kiscsapathoz, az FC Istreshez, ahol olyan meggyőző teljesítményt nyújtott, hogy hároméves szerződést kapott a klubtól. 2013. novemberi bemutatkozása tökéletesen sikerült, gólt lőtt és gólpasszt adott, csapata pedig 4–2-re győzött a Nimes ellen.

A klub akkori sportigazgatója, Frederic Arpinon gyorsan rájött, hogy sokáig nem tudják elrejteni a világ elől a remek képességekkel megáldott középpályást, és bár a Ligue 1-es csapatok féltek attól, hogy leszerződtessék, Ralf Rangnickban, a Red Bull Salzburg akkori sportigazgatójában szemernyi kétely sem volt. 2014 nyarán Keita ötéves szerződést kötött az osztrák klubbal, ahol fantasztikus párost alkottak Sadio Manéval, míg utóbbi nem szerződött el Angliába. Keita mindössze 20 éves volt, amikor az osztrák bajnokság legjobb játékosának választották, majd nem meglepő módon Németországba, az RB Leipzighez igazolt. A Lipcsében töltött két szezonja a világ legjobb csapatainak érdeklődését is felkeltette, többek között az FC Barcelona és a Liverpool is bejelentkezett érte.

Mivel apám Decónak becézett kiskoromban, mert szerinte hasonlított a játékunk, a Barcelonának szurkoltam, de a barátaim inkább liverpoolosok voltak. És mivel nekem is nagyon szimpatikus volt a klub, így végül mellettük döntöttem

– emlékezett vissza Keita, akit Liverpoolban az új Steven Gerrardként harangoztak be, a Vörösök legendája pedig személyesen ajánlotta fel neki ikonikus, 8-as mezszámát, amelyet távozása után három évig senki nem viselt.

Gerrard örököseként indult, de a sérülések visszatartották

A Keita-sztori azonban nem olyan véget ért a Mersey partján, mint amit a szurkolók és a vezetőség megálmodott. A 60 millió euróért szerződtetett középpályás ugyan Bajnokok Ligáját, klubvilágbajnokságot és Premier League-et is nyert a Liverpoollal, de öt év alatt mindössze 49-szer volt kezdő a bajnokságban. „Mentálisan természetesen kemény volt, engem zavart a leginkább a dolog. Minden meccsen játszani akartam, sajnos sok sérülésem volt, de ilyen egy futballista élete.

Mindent megtettem, mindig ott akartam lenni a csapat mellett, de sajnos a sérülés a futball velejárója

– magyarázta Keita nemrég a The Guardiannek adott interjúban.

Angliai karrierje nehezen indult, comb- és hátsérülések hátráltatták, és bár a BL-menetelés során gólt lőtt a Porto elleni negyeddöntőben, a Tottenham elleni finálét ki kellett hagynia egy újabb sérülés miatt, amelyet továbbiak követtek.

Képességeit nem kérdőjelezték meg Liverpoolban sem, átlag feletti volt a labdavezetése és az -átvétele, valamint a passzsávokat is remekül zárta, de a sebessége és a fizikalitás hiánya miatt Klopp vélhetően úgy érezte, hogy soha nem számíthat rá alapemberként. Keita egyike volt annak a két játékosnak, akik annyira rosszul játszottak egy mérkőzésen, hogy Klopp már az első félidőben lekapta őket a pályáról. Ezt 2021-ben, a Real Madrid elleni BL-negyeddöntős vereség alkalmával hozta össze. A másik ilyen játékos Dejan Lovren volt 2017-ben, egy Tottenham elleni meccsen.

Keita szerződése 2023-ban járt le a Liverpoolnál, és a több játéklehetőség reményében visszaigazolt Németországba, a Werder Bremen csapatához. Csalódnia kellett. Öt mérkőzésen mindössze 107 percet játszott, áprilisban ráadásul a klubja eltiltotta és pénzbírsággal sújtotta, ugyanis amikor Keita megtudta, hogy nem került be a Bayer Leverkusen elleni kezdő tizenegybe, nem volt hajlandó felszállni a csapatbuszra, és inkább hazament.

„Az utolsó évemben nem sokat játszottam Liverpoolban, és amikor a Werderhez szerződtem, motivált voltam. Ha csak a pénzre vágytam volna, másik csapatot választok. Egyszer majd beszélek a buszos incidensről is, de aki ismer, tudja, hogy profi vagyok, és nem vagyok fegyelmezetlen.

Mindezek ellenére még a tavalyi szezon vége előtt bocsánatot kértem a csapattól, mert mindannyian emberek vagyunk, és senki sem tökéletes. Bárhol is voltam, Salzburgtól kezdve Lipcsén át egészen Liverpoolig, mindig igyekeztem példamutató lenni”

– mesélte a középpályás, aki még mindig csak 29 éves, életkorát tekintve tehát pályafutása legjobb időszakában jár.

Jó üzletet kötött a Fradi?

Klubszinten közel kilenc hónapja nem lépett pályára, legutóbbi március végén, egy Wolfsburg elleni meccsen 20 perc jutott neki csereként, így nagy kérdés, mire lesz képes. A szerződés pontos részletei ugyan nem ismertek, de a Fradihoz vélhetően kis kockázattal és anyagi ráfordítással, egy képességeit tekintve európai szinten is kiemelkedő játékos érkezett, aki ha képes lesz újra formába lendülni, akkor nagy erőssége lehet a zöld-fehéreknek.

Mivel a Ferencvárosnak vételi opciója van, így ha minden kedvezően alakul, viszonylag olcsón juthat majd hozzá a középpályás játékjogához. A mértékadó Transfermarkt szerint jelenleg 1 millió euró Naby Keita értéke.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.