A jelek szerint az indonéz kormány nem enged abból a szabályozásból, ami kimondja: az országban árusított telefonokban lévő alkatrészek legalább 40 százalékát helyben kell legyártani.
Nem várt helyről kapott pofont az Apple még 2024 őszén. Kiderült ugyanis, hogy Indonézia megtiltotta az iPhone 16-család modelljeinek árusítását az országban, sőt, még a használatuk is törvényellenessé vált. A lépés mögött egy furcsa helyi szabályozás áll, ami alapján a kormányzat azt állítja, az Apple nem teljesítette az országban a befektetésekre vonatkozó kötelezettségét.
Hogy a probléma megoldódjon, az Apple közölte, 40 milliárdot fizet, hogy újra lehessen árulni a készülékeket Indonéziában. Úgy tűnik azonban, hogy ez nem elegendő az ország vezetése számára.
A Reuters arról ír, Indonézia azt szeretné, ha az Apple egy alkatrészeket gyártó központot hozna létre az országban, ez ugyanis az ára annak, hogy az iPhone 16-osokra vonatkozó tilalmát feloldják. A beszámoló szerint az ország ipari minisztere, Agus Gumiwang Kartasasmita az elmúlt napokban többször is találkozott az Apple vezetőivel, és a két fél megállapodott abban, hogy a cupertinói vállalat létrehoz egy AirTag-gyárat a Batam-szigeten.
Ez azonban a beszámoló szerint még mindig nem elegendő, a tilalom ugyanis az iPhone-ra vonatkozik, így a tilalom feloldásához egy olyan gyárat kellene létesíteni, ami az iPhone alkatrészeit készíti el helyben. A helyi törvények alapján bizonyos okostelefonokat csak akkor lehet kereskedelmi forgalomba hozni, ha azok alkatrészeinek legalább 40 százalékát belföldön gyártják. Ezt kiválthatják a cégek azzal, ha K+F központokat hoznak létre, vagy helyben fejlesztenek szoftvereket.
A jelen állás szerint tehát az Apple-nek folytatnia kell a tárgyalásokat az indonéz kormánnyal.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.