Négy tipp, amellyel bejuthatsz álmaid munkahelyére
Ahhoz, hogy megszerezz egy munkát, először túl kell jutnod a személyzetiseken, ehhez pedig nem árt, ha észben tartasz négy elkerülendő viselkedési hibát.
Az állásinterjúra a személyzetiseken keresztül vezet az út |
Ne légy túlzottan barátságos
A személyzetisek általában közvetlen emberek, hiszen, hogy végigvezessenek a felvételi folyamaton. Ettől függetlenül ők mindvégig profik, akik pontosan tisztában vannak a feladataikkal.
A személyzetist kezeld úgy, mint egy általad tisztelt kollégát. Légy barátságos, de ne légy túlzottan közvetlen, vagy bizalmaskodó. A személyes beszélgetéseket, vicceket és fizikai érintkezést érdemes a minimumra szorítani.
Amíg a személyzetis környezetében tartózkodsz, viselkedj úgy, mintha végig az állásinterjún lennél. A leghatékonyabb, ha nem teszel semmi olyasmit, amire nem vetemednél a főnököd, vagy szüleid jelenlétében.
Ne számíts karrier tanácsadásra
A személyzetis dolga nem az, hogy segítsen neked állást szerezni, hanem az, hogy gondoskodjon arról, hogy a felvételi folyamat gördülékenyen zajlik. Ne is kérd őket, hogy ítéljék meg milyen az önéletrajzod, vagy a motivációs leveled, illetve, hogy megmondják neked, milyen munkára kellene jelentkezned a céghez.
Természetesen magáról a vállalatról, illetve működési területéről feltehetsz kérdéseket, de érdemesebb, ha elsősorban a téged érdeklő állás után érdeklődsz. A legérdekesebb, legjobb kérdéseket azonban tartsd meg az állásinterjúra, amikor minden valószínűség szerint a személyzeti főnököt, illetve valamelyik döntéshozót kell majd lenyűgöznöd a kreativitásoddal.
Ne kérdezz bizalmas információkról
Ne akard tudni, kik pályáznak még az állásra, egyedül a saját dolgoddal törődj. A személyzetisek legtöbbje amúgy sem fogja veled megosztani ezt az információt, azonban ha sokat faggatózol, esetleg megjegyzik, hogy nem bízol eléggé saját magadban és a képességeidben. Az alábbi kérdéseket nyugodtan felteheted:
- További jelöltek is vannak az állásra?
- Hányan vannak?
- Mit gondol, milyen az ideális jelölt?
- Mi a módja annak, hogy jobb esélyeim legyenek?
Ne várj különleges elbírálást
Bár a legtöbben ebben reménykednek, inkább törődj bele, hogy valószínűleg nem te vagy az egyetlen jelölt az állásra. Ezért nem érdemes elbaltázni a személyzetis jóindulatát azzal, hogy megkéred, szóljon pár jó szót az érdekedben a főnöknél. Ha úgy gondolják, hogy te vagy a megfelelő jelölt, úgyis értesítenek majd.
A burkolt üzenetek küldözgetése sem szerencsés, ezért ahelyett, hogy azt mondod a személyzetisnek: „mondja meg XY-nak, nagyon örültem a találkozásnak”, inkább írj egy köszönőlevelet, vagy e-mailt. Ezzel megmutathatod, hogy megvan a kellő önbizalmad, s nem félsz kezdeményezni.
Ne feledd: ahogy te kezeled a személyzetist, minden bizonnyal ő is úgy fog kezelni téged.