2006. május. 05. 16:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. május. 05. 16:11 Karrier

Az információszerző állásinterjú titkai

Ha felötlött benned, hogy otthagyod a munkahelyedet és másikat keresel, esetleg új területen próbálod ki magad, érdemes megfelelően informálódnod előzőleg. Erre kínál jó alkalmat egy információszerző állásinterjú. Tippek.

Egy kávé mellett ideálisan
lehet informálódni
© sxc.hu
Egy ilyen eseménynek nem kell formálisnak lennie, s kicsi a valószínűsége, hogy azzal a személlyel beszélgetsz majd, aki a tényleges állásinterjún is az asztal túloldalán ülne. Ellenben érdemes lehet becserkészni valakit, aki a kiszemelt cégnél dolgozik, de legalábbis az adott területen, s kellő munkatapasztalat birtokában már van rálátása ezen folyamatokra. Az igazat megvallva itt valójában te interjúvolod meg az embereket.

Így kezdj hozzá
Először végezz egy kis kutatómunkát, s nézz szét az interneten, a különböző cégek, illetve személyzeti szolgáltatók weboldalain. Írj össze egy listát azon kérdésekről, amelyek felmerülnek benned, ám nem találsz rájuk választ. Válogasd ki a legfontosabbakat ezek közül, ugyanis bárkit kérsz is meg, hogy segítsen, bizonyára szívesen válaszol majd néhány kérdésre, azonban valószínűtlen, hogy szeretne órákon át hasonló témáról beszélgetni. Ellenben egy internetes fórumon nagyobb sikerrel járhatsz.

Tippek az interjúhoz - telefonon
Olyanokkal beszélj, akikkel már legalább egyszer találkoztál. Ha nem is tudnak segíteni, kérdezd meg, hogy kit ajánlanak. Mindenképpen törekedj a személyes találkozóra, ugyanis az emberek hajlamosabbak többet beszélni ilyen körülmények között, így több információhoz juthatsz hozzá. Ha e-mailben, vagy telefonon keresel meg valakit, légy tömör és tárgyilagos, s számíts arra, hogy hasonló válaszokat fogsz kapni.

Ha idegeneket keresel meg telefonon, tartsd észben, hogy az első 30 másodperc a legfontosabb. Érdemes elpróbálni előre a beszélgetést, de legalábbis meghatározni néhány sarkalatos pontot, amit el szeretnél mondani. Röviden foglald össze, hogy ki vagy, ki ajánlott, és milyen információt keresel. Ezután kérdezz rá, hogy az illető megtenné-e, hogy 10-15 percre találkozik veled, hogy elmondja amit tud.

Számíts arra, hogy akit kerestél, azt fogja javasolni, hogy abban a pillanatban beszéljétek meg telefonon, amire kíváncsi vagy. Ilyenkor legyen nálad kéznél a kérdéseid listája, s kizárólag a legfontosabbakra szorítkozz.

Ne idegeskedj, ha egy számodra idegen embert kell felhívnod. Végső soron mit veszíthetsz? Ha elutasító választ kapsz, ugyan nem kerültél előbbre, de semmiféle veszteség nem ért. Néhány próbálkozás után érezni fogod, hogy az idegességed múlni kezd, s egyre könnyebben keresel fel bárkit. A hívás végén kérdezz rá, hogy nem tudnának-e ajánlani még valakit, akivel beszélhetnél, így csaknem kimeríthetetlen információforráshoz juthatsz.

...és személyesen
Ha valaki hajlandó találkozik veled, légy tekintettel az illető idejére. Érkezz pontosan, s hacsak a szóban forgó személy nem mondja, hogy maradj még, ne rabold el több idejét annál, mint amennyiben előzetesen megállapodtatok.
Ne érd be egyetlen ember tanácsaival, így elkerülheted, hogy egy részrehajló vélemény miatt rossz döntést hozzál. Minden interjú után küldj egy köszönő e-mailt az illetőnek, amelyben tudatod vele, hogy mennyit jelentett számodra a segítsége.

Ne feledd, ha őszintén és nyíltan közelíted meg információforrásaidat, a legtöbbjük minden bizonnyal segítőkész lesz majd.
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.