2006. május. 22. 16:23 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. május. 22. 16:25 Karrier

A tökéletes állásinterjú ismérvei

Nem csak állásinterjú közben kell magadból kihozni a maximumot, a felkészülést már jóval hamarabb meg kell kezdeni. Tippjeink segítségével bármilyen helyzetben könnyedén érvényesülhet.

Ha előre felkészülsz és magabiz-
tosságot sugárzol, sikered lesz
© sxc.hu
A felkészültség legalább olyan fontos, mint maga az interjú. Előre nézz utána a vállalatnak, tudj meg minden fontos információt a tevékenységét illetően. Erre jó az internet, illetve a könyvtár, ha nem nagyon találsz adatot a cégről online, bár ez utóbbi valószínűsége igen kevés. Légy tisztában vele, hogy a cég milyen területen működik, melyek a legfőbb termékei, szolgáltatásai, konkurensei, s hogy milyen nagyobb változások történtek a szervezetnél a közelmúltban.

Ha tudod, kivel beszélgetsz majd az állásinterjú során, próbáld meg kideríteni, milyen emberrel van dolgod. Derítsd ki, hogy milyen típusú interjúra számíthatsz, így annak fényében készülhetsz tovább.

Tudnod kell választ adni a kérdésre, hogy miért jelentkeztél az állásra. Ez elsőre triviálisnak tűnhet, azonban korántsem olyan egyszerű. Egy darab papírra írd fel, hogy melyek azok a szempontok, amelyek miatt úgy döntöttél, hogy beadod a jelentkezésedet. Ezek mellé írd le, hogy milyen elvárásaid és igényeid vannak az új munkahellyel kapcsolatban. Készülj fel az esetleges kényelmetlen – például a fizetést érintő – kérdésekre, s gyakorold, hogyan válaszolsz ezekre.

Próbáld el az interjú folyamatát egy ismerősöddel. Írjál fel kérdéseket, amelyeket szeretnél feltenni. Emellett próbáld meghatározni, melyek azok a képességeid, adottságaid és képzettségeid, amelyeket a munka mibenlététől függetlenül kamatoztathatsz a cégnél. Gondold végig, hogy mely tulajdonságaid azok, amelyek kiemelhetnek a tömegből, amelyeket már korábbi munkaadóid is előszeretettel kamatoztattak. Ne felejtsd el összekészíteni a papírjaidat, amelyeket vinned kell magaddal (önéletrajz, referenciák, stb.)

Figyelj a megjelenésedre, s derítsd ki, hogy milyen öltözködési elvárások vannak érvényben a kiszemelt cégnél. Bármi is legyen az, mindig próbálj egy picit konzervatívabban felöltözni, abból baj nem lehet. Érkezz a megbeszélt időpontnál pár perccel korábban, s vigyél magaddal néhány tartalék önéletrajzot, jegyzettömböt és tollat. Győződj meg róla, hogy helyesen ejted ki a cég, illetve az interjúztató nevét. Mindenkivel szemben légy udvarias és előzékeny, ne rágózz, ne dohányozz, s természetesen ne káromkodj amíg az épületben vagy. Légy tisztában a testbeszédeddel is, ugyanis ha erre nem figyelsz, könnyen meghazudtolhatod önmagad. Figyelj beszélgetőpartnereid testbeszédére is, ebből ugyanis értékes többletinformációt olvashatsz ki.

Bármilyen kérdéssel szembesülsz az interjú során, mindig úgy állj hozzá, hogy azt okkal tették fel, s ennek megfelelően válaszolj. Ha valamit nem értesz, ne félj felvilágosítást kérni, s összetett, érthető válasszal állj elő. Mindig őszintén válaszolj, ám ne félj számodra előnyös válaszokat adni. Kerüld a korábbi munkáltatódat illető panaszkodást, s ne tüntesd fel szükségtelenül rossz fényben.

Mindvégig maradj nyugodt és sugározz önbizalmat, ezáltal sikeresnek tűnsz majd, ami nagyban befolyásolhatja az esélyeidet. Felejtsd el, hogy valójában egy állásra jelentkezel, s próbálj úgy viselkedni, mintha a cég egyik tanácsadója lennél. Az állásinterjúra úgy tekints, mint egy megoldandó feladatra, projektre. A beszélgetés során ne szimplán kérdésekre válaszolj, igyekezz párbeszédet kezdeményezni az interjúztatóval. Ne leplezd a lelkesedésedet, ez minden munkaadónak ínyére lesz, s pozitív benyomást tehetsz rájuk.