Tippek, amelyekkel bevágódhatsz az állásinterjún
Sok álláskereső beleesik abba a hibába, hogy az unalomig ismételt követelményeknek – öltözék, helyes önéletrajz, stb. – megfeleljen, s eközben csak az őt érdeklő dolgokra – fizetés, felelősség, munkakör – koncentrál. Az asztal túloldalán azonban egészen másra kíváncsiak, konkrétan arra, hogy mire számíthatnak, ha a jelölt elhelyezkedik a cégnél. Tanácsok.
Ne csak arra koncentrálj, ami téged érdekel © sxc.hu |
Képes vagy megcsinálni a rád bízott munkát
Nevetségesen egyszerű ötletnek hangzik, mégis, a HR-esek számtalan történettel szolgálhatnak, amely szerint rengetegen jelentkeznek olyan munkákra, amelyekhez nem is konyítanak. A szóbeli interjúra a szakmai önéletrajzod és a motivációs leveled alapján van esélyed bekerülni, azon tehát nem célszerű feltüntetni olyan tapasztalatokat és képzettségeket, amelyek valótlanok, vagy félrevezetőek lehetnek, erre úgyis fény derül, akkor pedig nem igazán kedvező fényben tűnsz majd fel az interjúztatók előtt. A beszélgetés során azonban kihangsúlyozhatod, hogy megbízhatóan dolgozol, s ezt alátámaszthatod, ha demonstrálod, hogy megfelelő ismeretekkel rendelkezel szakmai területedet, s az azt érintő trendeket, változásokat illetően.
Kezdeményezőkészség
Ez még akkor is fontos, ha pályakezdő vagy, azután pedig egyre fontosabb lesz, a munkaadók ugyanis olyan embereket szeretnének találni, akikre rábízhatják magukat, akik képesek önállóan kezelni a felmerülő problémákat. Emellett szeretik elkerülni, hogy hosszas és költséges betanítási folyamat vegye kezdetét, amikor az új munkaerő belép a céghez. Demonstráld, hogy korábban milyen hamar ismertél fel egy problémát, s, hogy milyen megoldást találtál a feladat elvégzésére.
Nem csak a munkakörödbe tartozó dolgokat végzed el
Igyekezz megemlíteni, hogy te nem az a fajta dolgozó vagy, akinek a munkaidő végeztével kihullik a kezéből a munkaeszköz. Ez persze nem jelenti azt, hogy a cég rabszolgájává kell válnod, azonban nem árt ha tudják, hogy személyedben olyasvalakit tisztelhetnek, aki könnyen alkalmazkodik a megváltozó munkarendhez, s a vállalat érdekében nem riad vissza egy kis különmunkától sem. Ha látják rajtad, hogy hajlandó vagy áldozatokat hozni a pozícióért, jó pontként könyvelik majd el.
Önbizalom
A munkaadók csak akkor fognak teljesen megbízni benned, ha látják rajtad, hogy megvan benned az egészséges mértékű önbizalom – lásd még: kezdeményezőkészség – s nyugodtak lehetnek, hogy lesz bátorságod cselekedni a kiélezett helyzetekben, s meg tudod védeni a magad igazát. Ahhoz, hogy hatékonyan kommunikáld, hogy kicsattansz az önbizalomtól, használj sok cselekvő igét, amelyek dinamizmust sugároznak, ügyelj a testtartásodra, s számolj be korábbi sikereidről.
Vezéregyéniség
Erre nem csak akkor lehet szükséged, ha vezetői pozícióba jelentkezel. Egy takarító is lehet vezéregyéniség, aki megtalálja a módját, hogyan végezheti hatékonyan a munkáját, s még példát is mutat a kollégáinak eközben. A vezéregyéniségekből kevés van, ezért mutasd meg a munkaadóknak, hogy megvan a bátorságod, hogy vezető feladatot vállalj magadra, a hierarchia szintjétől és a tényleges munkától függetlenül.
Alkalmazkodóképesség
Nem kell beolvadnod az arctalan tömegbe, azonban a legtöbb cégnél kedvelik azokat, akik nem panaszkodnak, akik kellő flexibilitással fogadják a változásokat, átszervezéseket. Ezért ne kritizáld korábbi főnökeidet és kollégáidat, inkább a pozitív hozzáállásoddal hívd fel magadra a figyelmet.
Nehéz egyszerre az összes fenti kritériumot észben tartani és mindnek meg is felelni. Azonban ha ezek közül csak egy párat megjegyzel, s esetleg sikerrel alkalmazod, máris jóval pozitívabb megítélés alá esel, mintha ugyanezt nem tennéd.