A Rába habos, az elnök zabos
Sólyom László tűrhetetlennek és cinikusnak nevezte az osztrák hatóságok viselkedését a környezetszennyezés ügyében kedden Kőszegen. A köztársasági elnök az Értékőrző tájak és emberek Magyarországon című országjáró sorozatának második állomásaként látogatott a Fertő-Hanság és Őrségi Nemzeti Parkba.
Sólyom László. Séta közben © Fazekas István |
A köztársasági elnök Őriszentpéteren találkozott a kistérségi társulás polgármestereivel, majd újságíróknak azt mondta: a Rába és a Lapincs folyó szennyezése meg fogja terhelni Magyarország és Ausztria eddig példaszerű viszonyát. Az államfő kiemelte: hiába volt közös kormányülés, hiába voltak tiltakozások, úgy látszik, hogy osztrák részről nincs hajlandóság beismerni még a szennyezést sem.
Az államfő vasi körútját folytatva Szentgotthárdon a Rába hídján végigsétálva Ferdinand Mayrhofer-Grünbühel osztrák és Ladislav Lipic szlovén nagykövet társaságában megszemlélte a folyót, amelynek Ausztriából történő szennyezése és ennek hatására a víz habzása hat év óta okoz problémát és feszültséget.
„Egy olyan probléma merült fel Szentgotthárdon, amely nem új keletű, de ami már országos üggyé fajult Magyarországon, és a köztársasági elnöknek kellett ide eljönnie a helyszínre, hogy erre a figyelmet felhívja és kifejezze értetlenségét a történtek felett” – mondta Sólyom László.
A köztársasági elnök szavaira reagálva Bakonyi Ágnes, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium sajtófőnöke az MTI-vel közölte: Fodor Gábor, a tárca vezetője üdvözli azt a fejleményt, hogy a Rába habzásának ügye "államfői szintre emelkedett".
Sólyom szólt arról is, hogy a Rábát egy másik szennyezés is éri a Lapincson keresztül: egy ausztriai geotermikus erőmű vízkibocsátása miatt fűtési szezonban óriási mennyiségű só kerül a folyóba.
A köztársasági elnök beszélt a határ osztrák oldalán tervezett heiligenkreuzi hulladékégetőről is, rámutatva, hogy a két ügyet, bár ugyanazt a térséget érinti, külön kell kezelni. Az államfő szerint az, hogy minden európai határértéket betart majd az üzem, magától értetődő, de a tervezett szentgotthárdi fürdő forgalmát, a város turizmusra építő jövőjét tönkretenné ez a beruházás. Az elnök hangsúlyozta: a projekt még csak a kezdeti fázisban van, Magyarországnak ezután lesz lehetősége (a határokon átnyúló, környezeti hatású beruházásokról, az átterjedő szennyezések megakadályozásáról szóló) espói egyezmény értelmében a hatástanulmányt véleményezni, azonban csupán véleménynyilvánítási lehetősége van, vétójoga nincs.