2007. május. 01. 11:43 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 01. 11:48 Itthon

Habzik a Rába, rálépnek a cipőgyár lábára

Letelt a magyar környezetvédelmi miniszter által megszabott határidő, ameddig az osztrákoknak meg kellett volna szüntetniük a folyó szennyezését, de a Rába továbbra is habzik.

"Reggel hét órakor jártam kint a szentgotthárdi duzzasztónál, a gát alatti szakaszon a víz felületének 40-50 százalékát most is 1-2 centiméter vastagságú sárgásfehér habréteg fedi" - mondta Bugán József, Szentgotthárd környezetvédelmi kérdésekért felelős alpolgármestere. Hozzátette: bíztak abban, hogy osztrák szomszédaik a határidőig mindent megtesznek majd a szennyezés megszüntetése érdekében, de a helyzet semmit sem változott.

Bugán emlékeztetett arra: Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter május elsejéig szabott határidőt a szennyezés megszüntetésére, ígérete szerint ha ez nem történik meg, visszavonják a magyar fél által a jennersdorfi bőrgyár számára korábban megadott vízjogi engedélyt. Ha az engedélyt visszavonják, a gyár nem üzemelhet tovább jogszerűen.

Bugán hangsúlyozta: a szentgotthárdi önkormányzat és a szentgotthárdiak továbbra is azt szeretnék elérni, hogy semmilyen formában ne érkezzen Ausztriából a környezetük értékeit károsító szennyezés.

A szennyezést okozó osztrák bőrgyár vízjogi engedélyéhez való hozzájárulásának visszavonását kezdeményezi a magyar környezetvédelmi miniszter, amennyiben az üzem a következő napokban is szennyezi a Rábát - közölte Bakonyi Ágnes, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) szóvivője.  Ha a következő napokban sem javul a Rába vízminősége,  Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter - egyeztetve Fodor Gáborral, aki május 7-től veszi át a tárca vezetését -  levelet ír az Osztrák-Magyar Határvízi Bizottságnak. A bizottság május 8-10. között Budapesten ülésezik. A levélben a miniszter azt kéri majd, hogy a bizottság vonja vissza a korábban kiadott vízjogi engedélyhez való hozzájárulást. Ha ez megtörténik, a bőrgyárnak le kell állítania a tevékenységét, ellenkező esetben az a lehetőség is fennáll, hogy Magyarország az Európai Bizottsághoz fordul.

Bakonyi Ágnes elmondta: az osztrák szövetségi miniszter januári levelében ígéretet tett arra, hogy május elsejéig kidolgoznak egy olyan technikai, monitoring rendszert, ami megakadályozza a folyó szennyezését, és amihez anyagi segítséget is biztosítanak.

Hirdetés