Sólyom: "meg kellett magyarázni az autonómia értelmét"
A kulturális és területi autonómia, illetve az önálló magyar karok értelmét próbálta elmagyarázni vendéglátóinak hétfőn Bukarestben Sólyom László köztársasági elnök, aki a magyar újságíróknak számolt be tárgyalásainak eredményeiről.
Sólyom László megbeszéléseket folytatott Traian Basescu államfővel, Calin Popescu Tariceanu miniszterelnökkel, akárcsak a román parlament két házának elnökeivel, Nicolae Vacaroiuval és Bogdan Olteanuval. A sajtónak elmondta: tárgyalásain olyan témák szerepeltek, amelyek nem a közös kormányülésre valók, hiszen ez utóbbiakon már lezárt témákat szentesítenek.
Basescu az uniós normákra hivatkozott |
Traian Basescu a megbeszélések után, a sajtó képviselői előtt hangsúlyozta, hogy a kisebbségeknek joguk van az anyanyelven való tanuláshoz, kulturális és hagyományos értékeik megőrzéséhez, akárcsak ahhoz, hogy politikai szinten képviseltessék magukat. Basescu felhívta a figyelmet arra, hogy a két ország belpolitikája eltér egymástól a kisebbségi jogok biztosítása tekintetében. De az eltérő hangsúlyok ellenére is mindkét ország szerinte teljes mértékben betartja az európai normákat ezen a terén. Úgy vélte: mindkét országnak kölcsönösen tiszteletben kell tartania a másik állam jogszabályi kereteit. Románia sohasem fogja kérni más államtól, hogy a romániai modellt vegye át - hangoztatta. |
"Egyáltalán nem beszéltem soha magyar kisebbségről. A magyar nemzet itt élő részéről, magyar társadalomról beszéltem" - mondta Sólyom László, aki igyekezett megértetni partnereivel: ahhoz, hogy a magyarság fennmaradjon, integrálódjon, de ne asszimilálódjon, teljes társadalom kell, az óvodától az egyetemig terjedő önálló oktatással, önálló értelmiséggel, önálló gazdasági erővel és vállalkozókkal.
Szóba kerültek olyan nyitott kérdések, mint a verespataki aranykitermelés tervének az ügye. Sólyom László kifejezte reményét, hogy a románok saját közvéleményük és a rendkívüli környezeti kockázat figyelembe vételével fenntartással kezelik az említett tervet.
Sok szó esett az európai uniós együttműködésről, például arról, hogy az alkotmányos szerződést Basescu elnök a magyarokhoz hasonlóan támogatja. Sólyom László elmondta: a két ország az együttműködés konkrét példáját nyújthatja most, ha a jövő héten Románia Brüsszelben Magyarországgal együtt szavaz a génmódosított kukorica ügyében. Magyarország ugyanis kitiltotta ezeket a szervezeteket, az Európai Bizottság pedig most meg akarja szüntetni ezt a moratóriumot. E tilalom fenntartásához az immár kibővült unióban Románia szavazatára is szükség van - mondta Sólyom László, hozzátéve, hogy Basescu elnök megértéssel fogadta ezt a felvetést, a miniszterelnök pedig ígéretet tett, hogy felülvizsgálja az eddigi román tartózkodó álláspontot.