2007. április. 29. 16:22 MTI Utolsó frissítés: 2007. április. 29. 16:20 Itthon

Sólyom: "legfontosabb feladatom összetartani a viág magyarságát"

Sólyom László köztársasági elnök vasárnap kora délután hazaérkezett egyhetes kanadai látogatásáról.

"Ennek az utazásnak az egyik legnagyobb öröme és tanulsága számomra az, hogy láthattam, hogy az itteni magyarság milyen szép egységben él" - mondta a köztársasági elnök kanadai útját összegezve újságíróknak. Sólyom László az egy hét alatt Torontóban, Ottawában, Calgaryban és Lake Louise-ban járt. Találkozott kanadai magyarokkal, akik, mint mondta, megtalálták számításukat az észak-amerikai országban.
   
A köztársasági elnök Torontóban megkoszorúzta az 1956-os emlékművet a Budapest Parkban. Ottawában a magyar államfő a Főkormányzói Palotában találkozott Michaelle Jean főkormányzóval, a parlament épületében fogadta a köztársasági elnököt Noël A. Kinsella, a kanadai szenátus elnöke és Peter Milliken, az alsóház elnöke, megkoszorúzta az Ismeretlen Katona Sírját, majd pedig Stephen Harper kanadai miniszterelnökkel
folytatott megbeszélést.
   
Kanadai útjának harmadik állomásán, Calgaryban, a delegáció tagjaként utazó Hiller István oktatási miniszter, valamint kanadai kollégája, Ron Liepert oktatási egyetértési memorandumot írt alá, a köztársasági elnök pedig beszédet mondott a Petroleum Clubban. Az út utolsó állomásaként a magyar államfő a Lake Louise
település mellett található Banff Nemzeti Parkban, Kanada legrégibb nemzeti parkjában túrázott, ahol megcsodálta a Johnston kanyont.
   
Sólyom László Ottawában zárta le a kanadai 1956-os megemlékezéseket, ahol úgy fogalmazott: nem szabad napirendre térni azon események felett, melyek ,56-ban történtek, de, mint mondta, nem szabad napirendre térni afölött sem, ami fél évvel ezelőtt történt. Az államfő szerdán, Michaelle Jean főkormányzóval folytatott
beszélgetése után megállapította: Kanada, szemben az Amerikai Egyesült Államokkal, nem akar mindenkit beolvasztani, hanem óvja és ápolja a Kanadában élő kisebbségek, etnikai csoportok identitását.
   
A haiti származású főkormányzó elmondta: a Kanadában élő, több mint 250 ezer magyar is hozzájárult ahhoz, hogy az észak-amerikai ország a világ egyik leggazdagabb államává válhatott. Hangsúlyozta, hogy Kanada és Magyarország azonos értékrendet képvisel. A főkormányzó megemlítette, hogy Kanadában is híre ment a magyar államfő által kezdeményezett Zöld Elnökök Hálózatának. Sólyom László minderre úgy reagált: szeretné a hálózatot kiterjeszteni az Európai Unión túlra is. 
   
Sólyom László többször is hangsúlyozta, hogy mindenhol felvetette a magyar vízummentesség ügyét. Mint a vendéglátói jelezték, ez összetett probléma, és a megoldására még egy ideig várni kell - tette hozzá az államfő.

Hirdetés