A Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója korábban a Corvinuson arról beszélt, amíg az energia olcsó, nem fognak kevesebbet használni belőle.
Az energiaválságból való kiút csak piaci alapon történhet meg, előbb vagy utóbb vissza kell térni a piaci normákhoz – jelentette ki a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója a vállalat budapesti közgyűlésén.
Hernádi Zsolt hangsúlyozta: a kormányoknak, a nemzetközi intézményeknek el kell fogadniuk, hogy hosszú távon csak piaci normák alapján lehet fenntartani azt az egyensúlyt, amire szükség van.
Csoportszinten tavaly 2,2 milliárd dollár extra kormányzati elvonással szembesült a vállalat azokban az országokban, ahol jelen van. Szükség van erre a pénzre, a közép-európai országokat extra mértékben megviselte az energiaár-robbanás, de ezek a méretek nem fenntarthatók – magyarázta.
Váratlanul módosították az extraprofitadó-rendeletet
Előzetes bejelentés nélkül változtatnak a Molt terhelő extraprofitadó szabályain.
Kiemelte ugyanakkor, hogy a Mol eddig erősebben jött ki minden válságos helyzetből, most is sokkal erősebb a vállalat, mint a válság kirobbanása előtt. Minden idők legjobb pénzügyi eredményével zárták az előző évet, ezért az igazgatóság csaknem 280 milliárd forintos osztalék kifizetését javasolta, ami körülbelül 350 forint részvényenként.
Hernádi szerdán a Budapesti Corvinus Egyetemen tartott előadást, ahol szintén szóba került a kormányzati beavatkozás az energetikába. Azt mondta, hogy ezek – például az ársapka és az extraprofitadó – nem segítik az energiavállalatokat abban, hogy megtakarítsanak, így mielőbb véghez tudják vinni a zöld átállást, a rezsicsökkentés pedig elhiteti az emberekkel, hogy az energia olcsó, ezért aztán nem is fognak belőle kevesebbet használni.
Hernádi Zsolt: A rezsicsökkentés elhiteti a lakossággal, hogy az energia nem drága
A Mol elnök-vezérigazgatója azután fordult a horvát alkotmánybírósághoz, hogy 2021-ben az ország legfelsőbb bírósága megerősítette az őt elmarasztaló ítéletet a vesztegetési ügyben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.