A két nagyvállalatnál összesen csaknem 91 milliárd forint lehet az osztalék, melyet vagyonkezelő alapítványok vehetnek fel.
90,8 milliárd forint osztalékot vehetnek fel a Mol és a Richter nyeresége után vagyonkezelő alapítványok, miután az Orbán-kormány korábban átadta nekik állami kézben lévő részvénypakettjét, írja a 24.hu.
A tavalyi év a Molnak az üzemanyagárstop és az extraprofitadó ellenére 628 milliárd forintos profitot hozott, a társaság igazgatósága pedig ezután 287 milliárd forint kifizetését javasolta a cég közgyűlésének. Ha rábólintanak, akkor egy Mol-részvény után mintegy 350 forintot fizethetnek ki, a Richternél pedig 390 forint juthat egy részvény után. A Richternél ugyanakkor a 24.hu szerint még vitás az osztalék mértékének kérdése.
A 90,8 milliárd forintnak ígérkező összeget a következő felosztásban vehetik fel az állam helyett a kedvezményezett alapítványok:
- a Kárpát-medencei tehetséggondozást végző, fideszes elitképzőként elhíresült Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC) 36 milliárd,
- a Corvinus Egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány (MUC) 36 milliárd,
- a Mol–Új Európa Alapítvány 15 milliárd,
- a Semmelweis Egyetemet fenntartó Nemzeti Egészségügyi és Orvosképzésért Alapítvány pedig 3,8 milliárd forintnyi osztalékot vehet fel az államtól kapott részvénycsomag révén.
Az MCC kuratóriumi elnöke Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, a MUC első embere Hernádi Zsolt Mol-vezér. Mindkét alapítvány 28,7–28,7 milliárd forintot kaphat az olajcégtől, a gyógyszercégből pedig 7,3–7,3 milliárd forint osztalékra tehetnek szert.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.