Gazdaság hvg.hu 2021. október. 06. 19:01

Zöld utat kapott a WHO-tól malária elleni vakcina

A WHO szerint évente több tízezer fiatal életét mentheti meg az oltás.

Afrika nagy részén beolthatják a gyermekeket malária elleni vakcinával, miután zöld utat kapott az oltóanyag felhasználása a WHO-tól – írja a BBC.

A Ghánában, Kenyában és Malawiban az RTS,S nevű vakcinával végrehajtott kísérleti programok sikere után az Egészségügyi Világszervezet úgy véli, a vakcinát az egész szubszaharai Afrikában és más, közepesen vagy erősen maláriafertőzött régiókban is be kell vezetni.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója elmondta, ez egy történelmi pillanat, a vakcina alkalmazása évente több tízezer fiatal életét mentheti meg.

Évente világszerte mintegy 230 millió megbetegedés és 400 000 haláleset fordul elő a malária miatt, ezeknek a 95 százaléka Afrikában jelentkezik, ahol 2019-ben több mint 260 ezer gyermek halt bele a betegségbe.

A BBC cikke szerint a malária parazitának több mint 100 fajtája létezik. Az RTS,S vakcina a leghalálosabb és Afrikában leggyakrabban előforduló fajtát célozza meg: a plasmodium falciparumot.

A tesztek során kiderült, a vakcina 10-ből körülbelül négy maláriás esetet, 10-ből három súlyos esetet előzhet meg. A vérátömlesztésre szoruló gyermekek száma harmadával csökkenhet.

Kétségek merültek fel azonban azzal kapcsolatban, hogy az oltóanyag a valóságban is működne, mivel a hatékonysághoz négy adagra van szükség. Az első hármat egy hónapos különbséggel, öt, hat és hét hónapos korban kell beadni, az utolsó emlékeztető oltásra pedig 18 hónapos kor körül van szükség.

zöldhasú
Hirdetés