A kereskedelmi háború helyett tárgyalások jöhetnek, de Joe Biden sem lesz könnyű tárgyalópartner. Az EU és Nagy-Britannia vitáiban nem szeretne egyik fél oldalára sem állni, a NATO-ban viszont jobb lehet az együttműködés, ha Európa is így akarja – elemzi a BBC a lehetséges változásokat.
Miközben az EU kereskedelemért felelős miniszterei azért ülnek össze egy videókonferenciára, hogy magasabb vámokat vessenek ki amerikai termékekre, az Egyesült Államokban pedig ugyan győztest hirdettek a választáson, de a szavazatszámlálás és a jogi procedúra még nem ért véget, a világ vezetői kezdhetnek gondolkozni azon, milyen lehet a nemzetközi politika így, hogy jövő januárban Joe Biden lesz az amerikai elnök. A BBC írt egy részletesebb elemzést arról, mit várhat Nagy-Britannia és az Európai Unió.
A BBC eléggé váratlanul azt írta: még az olyan hangos Trump-támogatók is, mint Orbán Viktor magyar miniszterelnök, elégedettnek tűnnek most. A cikk sok más európai országnál hoz konkrét példát arra, miért járhat jól Biden elnökségével, Magyarországgal kapcsolatban csak azt a nem túl erős érvet dobja be, hogy a Biden házaspár a Balatonnál töltötte a nászútját 1977-ben.
Ami Nyugat-Európát illeti: a francia gazdasági minisztert idézi a cikk, aki múlt héten azt mondta, hogy az Egyesült Államok „nem volt barátságos üzleti partner” Trump idejében. Amellett, hogy a kereskedelmi háborúk helyett tárgyalásokkal szeretnék rendezni a vitákat a Biden-kormányzattal, a német és a francia, de a brit kormány is bízik abban, hogy a klímavédelmi kérdésekben is jobban lehet majd tárgyalni az amerikaiakkal.
Arra is emlékeztetnek: Emmanuel Macron arról beszélt, hogy Trump elnöksége tanulság Európa számára, önállóbbnak kell lennünk a honvédelemben, nem támaszkodhatunk ennyire az USA-ra. De bármennyire is szeretnének az európai vezetők a katonai kérdésekben nagyobb beleszólást a NATO ügyeibe, mind boldogabbak, amikor megbízhatnak az amerikai elnökben – teszi hozzá a BBC.
A brit kormány célja az, hogy a Brexit után kössenek kereskedelmi egyezményt az USA-val, de ez nem lesz egyszerű, függetlenül attól, hogy ki az amerikai elnök. Ha Biden nem is viszi bele az országát vámháborúba, az egyértelmű, hogy nem megy bele az amerikai cégek számára kedvezőtlen megállapodásba. A BBC azt is hozzáteszi mindehhez a leendő elnökhöz közeli forrásokra hivatkozva: Biden nem szeretne egyik vagy másik fél pártjára állni az EU és Nagy-Britannia közötti vitákban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.