Gazdaság hvg.hu 2016. szeptember. 23. 15:15

Nyolc éve várnak a pénzükre az átvágott franciák

A bróker vagy a bank a felelős a 4,9 milliárd eurós bukásért? Erről kell döntenie a bíróságnak Versailles-ban. Az ügyész júniusban általános megdöbbenést keltett, amikor kimondta: nem a bróker a felelős a hatalmas összegű bukásért, hanem a bank, amely nem ellenőrizte kellőképp hazardírozó emberét.

Kifizethet-e a bróker, Jerome Kerviel egy ekkora büntetést? Nyilvánvalóan nem. Ezt azok az ügyfelek is tudják, akik 2008 óta várnak a pénzükre. A Société Générale viszont Franciaország és egész Európa egyik legnagyobb bankja. Ha a bíróságon az derül ki, hogy nem a bróker a felelős a katasztrofális veszteségért, hanem a bank, akkor kínos helyzetbe kerülhet a Société Générale. Annál is inkább, mert a francia állam nagylelkűen 2,2 milliárdos adókedvezményt adott neki mondván, hogy a veszteség nem az ő hibája volt. Ha a bíróságon most az derül ki, hogy az ellenőrzés hiányosságai vezettek a kolosszális buktához, akkor a francia állam visszakéri a pénzét.


Jerome Kerviel ügye 2008 óta a francia sajtó, köztük a Le Figaro kedvenc témája, hiszen a nagy pénzügyi válság tükröződik benne. A fiatal bróker a bank informatikai rendszerét kijátszva saját számlára is játszott a világ tőzsdéin. Eleinte sokat nyert. A főnökei dicsérték. Aztán veszíteni kezdett. Ezt eltitkolta és megpróbálta visszanyerni a pénzt. Így jött ki a kolosszális 4,9 milliárd eurós bukás. Mennyit tudott a bank? A hivatalos álláspont az, hogy majdnem semmit. A bróker ügyvédei szerint viszont a bank mindenképp bűnös, hiszen ha tudott róla, de nem szólt, akkor átverte az ügyfeleket. Ha nem tudott róla, akkor az ellenőrzési rendszere volt alkalmatlan, hiszen ilyen hatalmas összegnek fel kellett volna tűnnie.


A bíróság korábban ötéves börtönt szabott ki a brókerre. Ebből három év letöltendő. A bank már réges-régen kiszórta azokat a főnököket, akik nem vették időben észre a kolosszális veszteséget. Az ügyfelek tisztában vannak vele, hogy a brókertől nem várhatnak pénzt. Ha viszont a bíróság elfogadja az ügyész álláspontját, mely szerint a bróker egyáltalán nem hibás, akkor a Société Générale-nak kell helytállnia. Az államnak visszafizetendő 2,2 milliárd eurós adókedvezményről már nem is beszélve.

zöldhasú
Hirdetés