A német kancellár szerint Nagy-Britannia várható kilépése ellenére az Európai Unió megőrzi mindazokat a történelmi jelentőségű vívmányokat, amelyeket elért. Angela Merkel a német parlamentben szólalt fel kedden. Azt is mondta: az unió elég erős ahhoz, hogy leküzdje azokat a nehézségeket, amelyekkel az Egyesült Királyság távozása jár.
Merkel sürgette, hogy a tagországok tegyenek lépéseket az unió összetartásának fokozására, Londont pedig arra figyelmeztette: ne reménykedjen egyes uniós előnyök megőrzésében a kilépés után.
"Biztosítani fogjuk, hogy a tárgyalásokat ne a mazsolázgatás elve alapján vezessék" – ígérte kancellár. "Aki ki akar lépni az EU-családból, az nem várhatja el, hogy minden kötelezettség megszűnjön, miközben a privilégiumok megmaradnak" – tette hozzá.
Merkel azt is kiemelte, hogy London a Brexit után is fontos partner marad, például a NATO-ban, és a német–brit kapcsolatokat is "barátsággal" ápolják tovább. "Ez azonban egyáltalán nem áll semmilyen ellentétben azzal, ha Németország és az EU a tárgyalásokat a saját érdekei szerint vezeti" – mutatott rá.
A kancellár megerősítette, hogy semmilyen egyeztetések nem lesznek addig, amíg London hivatalosan be nem jelenti kilépési szándékát.
Az EU-ban maradó 27 tagállamtól Merkel az egység megtartását követelte. "Most előre kell tekinteni, és arra kell feltenni mindent, hogy a helyes következtetéseket vonjuk le, és minden szükséges döntést meghozzunk" – mondta. Hozzátette, hogy minden olyan javaslatot üdvözöl, amely a huszonhetek Európáját egységként vezeti ki ebből a válságból. "Ezzel szemben minden javaslatnak, amely az Európát csorbítani próbáló, széthúzó erőknek kedvez, beláthatatlan következményei lennének mindnyájunk számára" – jelezte.
A német kancellár fontosnak mondta, hogy a brit kérdés mellett az EU ne feledkezzen meg a többi nagy kihívásról, köztük a nemzetközi menekültválságról sem.
Minden hír a Brexitről: Ha lemaradt volna valamiről, most pótolhatja!A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.