Hajmeresztő fapadosság a tízmilliárdokból felújított vasútvonalon, ledózerolják a sokáig a pikszisben levő jobboldali pénzember bankját, Matolcsyék banktitkot szivárogtathanak, csak hogy befeketítsenek egy újságírót, Kína beparáztatja a kőgazdag befektetőket, a félrelépős weboldal feltörése öngyilkosságba hajszolt embereket. Tovább is van, mondjuk még – ez történt a gazdaságban.
Most két jelzőőr ül egy személyautóban, és amikor a mobiljuk megcsörren (ha le nem merül), kiszállnak, és egy piros tárcsával megállítják a sűrű autós forgalmat. A bő egy hete átadott, alig pár perccel rövidebb utazást ígérő, potom 44 milliárd forintból felújított Budapest–Esztergom-vasútvonalon ugyanis még nem működik a fénysorompó az egyik budapesti helyen, ahol a vasút keresztezi a közutat. Ürömnél a P+R parkoló és az állomás autóval megközelíthetetlen, gyalogosan pedig szinte értelmetlen odamenni. Tovább is van, mondjuk még.
Eldőlt: ledózerolják Töröcskei bankját. Megkezdték az Államadósság-kezelő Központ volt vezére, Töröcskei István érdekeltségébe tartozó Széchenyi Bank felszámolását. A HVG-ben arról írtunk egy jegybanki jelentésből szemezgetve, hogy az elmúlt években elképesztő gazdasági trükkök sorát vetették be, hogy életben tartsák a Töröcskei István jobboldali pénzember érdekeltségébe tartozó bankot. A Budapesti Rendőr-főkapitányság a banknál történtek miatt jelenleg nyomozást folytat különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntett elkövetésének gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen, miután az MNB márciusban feljelentést tett.
A kínai tőzsdék már ötödik napja zuhannak, mint a kő, és a kínai jegybank mostanában mindennap bejelent valamilyen vészintézkedést, hogy útját állja a több mint két hónapja tartó részvénypiaci összeomlásnak. Egyelőre azonban hatástalanok a tűzoltó lépések, amelyekkel megállítanák a Kína-pánikot, a kipukkadt tőzsdei lufi maradt, és még mindig ijesztően ereszt. Csak az elmúlt öt napban a kínai tőzsdék három fő részvényindexe 23 százalékkal került lejjebb a múlt szerdai, utolsó nyereséges naphoz képest, amivel virtuálisan sok százmilliárd dollár tűnt el a kínai cégek részvényeinek értékéből és mindazoknak a befektetőknek a számlájáról, akik ilyen értékpapírokkal szerették volna fialtatni a pénzüket.
A feketefoglalkoztatók országa vagyunk. A NAV rendszeresen közzéteszi azoknak a munkáltatóknak a listáját, amelyek nem tettek eleget a dolgozóik bejelentési kötelezettségének. A legfrissebb listán több mint 5 ezer cég adatai szerepelnek, ám ez vélhetően csak a jéghegy csúcsa. A NAV-os adatbázis ugyanis csak azokat tartalmazza, amelyek már eljutottak oda, hogy ellenük jogerős és végrehajtható közigazgatási vagy bírósági határozat állapította meg a mulasztást.
A kormány elégedetten mutogat a csökkenő munkanélküliségi adatokra, azonban a Portfolió rámutatott, hogy pont annyival csökkent a munkanélküliek száma, amennyivel a közmunkásoké nőtt, ami azért aggályos, mert a nemzetközi és hazai tapasztalatok alapján a programból a munkapiacra való visszatérők aránya elég visszafogott, miközben annak működtetése rengeteg adófizetői pénzt emészt föl. Ráadásul több ezren vannak olyanok, akiket munkáltatójuk azért rúgott ki, hogy utána közmunkásként olcsóbban visszafoglalkoztathassa.
A Magyar Nemzet kérésére az adatvédelmi hatóság vizsgálja, hogy hétfőn a Magyar Nemzeti Bank egy sajtóközleményben azzal próbált visszavágni egy róluk szóló újságcikkre, hogy az újságíró autóhitelét kezdték emlegetni. A cikk arról szólt, hogy miután júliusban a Kúria arról döntött, hogy a Lombard Lízing tisztességtelen feltételeket szabott szerződéseiben, a jegybank fokozott ellenőrzést ígért az autóhitelt kínáló cégekkel szemben, ám érdemi lépés nem történt. A Nemzeti Bank sértődött közleményt adott ki, amelyben szóba hozták, hogy az újságíró hitelfelvétele, vagy vélt sérelmei állhat a cikk megállapításai mögött. A jegybank volt alelnöke szerint Matolcsyék bűncselekményt követtek el, banktitoknak minősülő adatot hoztak nyilvánosságra. A Magyar Nemzet a Nemzeti Adatvédelmi hatósághoz fordult, ahol kivizsgálják az ügyet.
Hatalmas bizalmi válságot eredményezhet az online szolgáltatásokkal szemben, hogy a legnagyobb házasságtörő párkapcsolatokra szakosodott weboldal, az Ashley Madison ellen elkövetett hacker-akció következtében 33 millió tag személyes adatait tették elérhetővé a neten. A bűnös izgalmakat keresők közül sokakat megzsaroltak és két öngyilkosságot is kapcsolatba hoztak az üggyel. A hűtlenkedők között szép számmal vannak állami alkalmazottak is, ami a munkahelyi e-mail címükből könnyedén megállapítható, köztük egy volt magyar miniszter is. A regisztrált felhasználókat egy interaktív világtérképen is elhelyezték. A társkereső oldalt működtető cég vezetője pénteken lemondott.
A hét képe:
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.