Folyamatosan csökken a munkanélküliségi ráta az Egyesült Államokban, ám még mindig van egy mutató, mely ijesztően magas. Ez pedig a tartósan munkanélküliek aránya. Magyarországon is magas ez a mutató.
A Vox.com kiszúrt egy igen érdekes grafikont az amerikai elnöki hivatal által összeállított éves gazdasági jelentésben. Erről a grafikonról lenne szó:
A grafikonon az látszik, hogy a teljes munkanélküli állományon belül mekkora a tartósan (27 héten túl) munkanélküliek aránya. Bár a munkanélküliségi ráta jelentősen csökkent az USA-ban – tavaly év végén 5,6 százalékon állt a mutató – a hosszú távon munkanélküliek aránya még mindig 30 százalék feletti. Ez több dolog miatt sem jó:
- a hosszú távú munkanélküliség pszichológiailag és pénzügyileg is jobban megterhelő, mint a rövid távú,
- aki hosszabb ideje van már munka nélkül, az diszkriminációval szembesül a munkaerőpiacon,
- a tartósan munkanélküliek készségei, képességei jelentősen romlanak az idő múlásával,
- a tartós munkanélküliség pedig komoly társadalmi, gazdasági hatásokkal is jár.
Ez a mutató nem csak az USA-ban igen magas, Magyarországon is probléma a tartós munkanélküliség. A KSH legfrissebb munkanélküliségi statisztikái szerint 2014. október-decemberben 318 ezer munkanélküli volt hazánkban, ebből a csoportból pedig 182 ezren voltak több mint egy éve munka nélkül (az USA-ban ugyanakkor másképp értelmezik a tartós munkanélküliséget – ott már fél évnél hosszabb időt annak vesznek –, így az arányok csak korlátozottan vethetőek össze). Ez 57 százalékos aránynak felel meg. 2013-höz képest ugyanakkor javult a tartósan munkanélküliek aránya: egy évvel ezelőtt még 62 százalékon állt ez a mutató.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.