Még a 10 ezer forintos díjat sem kell megfizetniük a banknak azoknak, akik korábban végtörlesztettek, és ahhoz forint alapú kölcsönt vettek fel. Emellett a kormány már azt is megtiltja a bankoknak, hogy a devizahitelek elszámolásának időszaka alatt felmondják a hiteleket.
Megússzák a végtörlesztők a 10 ezer forintos díjat, amit a devizahitek elszámolásáról szóló törvény szerint akkor kellene fizetniük, ha ők is kérik a bankjuktól, hogy számolja át a devizahitelüket, ha úgy gondolják, hogy az egyoldalú kamatemelések és az árfolyamrés miatt még jár vissza nekik azon felül, amit a végtörlsztéssel nyertek. A törvényjavaslat eredetileg azért kötelezte őket a 10 ezer forint megfizetésére, hogy kiszűrje a megalapozatlan kérelmeket. Az Országgyűlés Törvényalkotási bizottsága azonban hétfőn olyan módosító javaslatot fogadott el, amely mentesítené őket a díj megfizetése alól.
Emellett a bizottság elfogadott egy olyan módosítást is, amely megtiltja a bankoknak, hogy felmondják a hiteleket az elszámolási időszak alatt, bármi is lenne az oka. Ez nagyon hosszú idő, a bankok így több mint egy évig nem mondhatnak fel hiteleket. Az elszámolás ugyanis a tervek szerint 2015 végéig zárul le minden fogyasztói csoportot figyelembe véve. A módosítókat az eredeti törvényjavaslatot is benyújtó Igazságügyi Minisztérium (IM) nyújtotta be a parlamentnek. A bizottság azzal a módosítóval is egyetértett, hogy az elszámolásra a 2015 végén záruló időszakon belül hosszabb idő álljon rendelkezésre (a törvényjavaslat eredetileg maximálisan 120 napot szabott minden csúszást figyelembe véve), tekintettel például a postázási időre vagy a folyamatban lévő perekre.
A jelek szerint a kormány mindent elkövet annak érdekében is, hogy a bíróságok előtt levő, nyár óta felfüggesztett devizahiteles pereket megszüntethessék a bíróságok. Répássy Róbert, az IM államtitkára a módosítók ismertetésekor kitért arra, hogy a jelenlegi polgári törvénykönyv szerint a szerződések érvénytelenségének megállapítását anélkül is kérhetik egy perben, hogy annak jogkövetkezményeit meghatároznák. Az elszámolási törvényjavaslat azonban ettől eltérően azt írja elő, hogy a fogyasztói kölcsönszerződések esetében csak a jogkövetkezményekről nyilatkozva lehessen megállapítani az érvénytelenséget, és ha ezt nem teszik meg, akkor meg kell szünnie az eljárásnak. Az előterjesztés módosítja a bíróság és a békéltető testület eljárását is, kizárva például a perújítást, és kitolva a moratóriumot.
Répássy Róbert ismertetése szerint, ahogy a benyújtott törvényjavaslatot, úgy a bizottság előtt lévő változtatásokat is egyeztették mind a Magyar Nemzeti Bankkal, mind az Országos Bírósági Hivatallal (OBH). Megjegyezte, a módosítások egy részét - például a határidők kitolását - éppen az OBH kezdeményezte.
A törvényalkotási bizottság 25 igennel, 1 nem szavazat és 4 tartózkodás mellett fogadta el a módosító csomagot.
Az úgynevezett elszámolási törvényről várhatóan szerdai ülésén határoz az Országgyűlés.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.