Gazdaság hvg.hu 2014. február. 18. 16:19

Ő lesz, aki megmentené Itáliát?

Ismét új kormánya lesz Olaszországnak, bő két év alatt már a harmadik. A baloldal ifjú titánja, Matteo Renzi vinné keresztül a szakértők és a társadalom jelentős része által régóta szorgalmazott reformcsomagot, mellyel letörnék a rekordmagas munkanélküliséget és fenntartható növekedési pályára állítanák a gazdaságot. A kritikusok ugyanakkor óva intenek attól, hogy bárki is gyors reformokra számítson.

A 39 éves Matteo Renzi lesz Olaszország következő miniszterelnöke, ezzel pedig a legfiatalabb kormányfő lesz Itália második világháború utáni történetében. Giorgio Napolitano olasz államfő hétfőn adott kormányalakítási megbízást Firenze baloldali polgármesterének.

Az új olasz kormányfő Enrico Lettát váltja, aki úgy fest, képtelen volt megfelelni a kormányt adó bal- és jobbközép pártok reformelvárásainak. Az eurózóna harmadik legnagyobb gazdasága évtizedek óta nem látott hosszú recesszióból kászálódik kifelé, a kilábalás ráadásul igen lassan történik, strukturális reformokra lenne szükség a növekedés beindításához.

Reformprogrammal indul Renzi

A kormányfőjelölt legfontosabb feladatának a rekord magas, 13 százalék közelébe kúszó munkanélküliség kezelését jelölte meg. Az utóbbi két évben majdnem félmillió állás szűnt meg Olaszországban, és bár konkrétumok még nem ismertek, Renzi olyan reformokra készül, amelyek ezeket az elveszített munkahelyeket visszaépítenék. A helyzet különösen fiatalok (24 év alattiak) körében aggasztó, itt 40 százalék feletti a munkanélküliség.

Matteo Renzi egy fehér Alfa Romeóval érkezett az olasz államfőhöz
MTI/EPA/Massimo Percossi

A kormányfőjelölt emellett a választási rendszert is megreformálná, megvágná a bürokráciát, átalakítaná a közigazgatást, illetve az adórendszerhez is hozzányúlna. A 100 napos program névre hallgató csomag főbb elemeit májusig jelentik be.

Nem rózsás a helyzet

A reformprogramra szükség is lenne. Bár az olasz gazdaság a tavalyi év második felében kikászálódhatott a gödörből, és idén 0,7, jövőre pedig 1,2 százalékkal növekedhet, strukturális reformokra van szükség a növekedési pálya fenntartásához. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaly szeptemberben azt javasolta Olaszországnak, hogy különösen olyan új munkaerőpiaci programokat kell bevezetni, amelyek a fiatalok és nők helyzetét javítják. Szükség van a szerződések egyszerűsítésére, illetve a bérmegállapítások decentralizálására is. Minderre azért van szükség, hogy a bérek és termelékenység jobban korreláljon egymással.

Az IMF üdvözölte a polgári igazságszolgáltatás területén eddig elért reformokat, ám további lépések szükségesek, mivel jelenleg 1200 napot vesz igénybe egy szerződés érvényesítése.

A kormány komoly döntéseket hozott a költségvetés kiigazításához, ez csökkentette ugyan a gazdasági növekedést, de elengedhetetlen volt az ország pénzügyi helyzetének megerősítéséhez. Az IMF szerint ugyanakkor nagyobb erőfeszítések szükségesek a kormány részéről az államadósság csökkentésére (jelenleg a GDP 130 százalékán áll a mutató). Emellett ha a kormányzat meg tudná fogni a közpénzek nem hatékony kiáramlását, akkor az így elért megtakarítással a cégekre és munkára rakódó terheket csökkenteni lehetne.

A Valutaalap figyelmeztetett arra is, hogy 2007 óta a nem teljesítő hitelek aránya háromszorosára nőtt, és a bankok továbbra is sérülékenyek a gyenge gazdaság miatt.

"Közösségi médiasztár"

A problémák megoldására egyelőre úgy tűnik, Matteo Renzi alkalmas jelölt lehet. Bár a kormányfőjelölt nem járatos a nemzeti, kormányzati politikában, informális stílusa, közvetlen hangvétele meggyőző erővel bírhat az olasz közvélemény jelentős rétegei számára. Renzi igen aktív a közösségi médiafelületeken, ez újdonság az olasz politikai elit köreiben. Egyesek abban bíznak, hogy a fiatal Renzi új szelet hozhat az olasz politikába, innovatív ötleteivel felrázhatja a matuzsálemi korú politikai elitet. Mások ugyanakkor úgy látják, a fiatal politikus csak a régi szólamokat ismerteti új köntösbe bújtatva. Szakértők szerint pedig nem valószínű, hogy a reformok tényleg ilyen gyorsan mennek majd végbe, könnyen lehet, hogy inkább csak a retorika szintjén maradnak meg.

Sokan azt is hozzáteszik, hogy Renzi kormánya már a harmadik lesz a sorban, mely nem választások útján jut hatalomra (Mario Monti, Enrico Letta kormánya sem választások eredményeképpen jött létre – a 2011 november óta tartó olasz politikai instabilitásról itt lehet angolul bővebben olvasni). A kormányfőjelölt ugyanakkor problémákkal szembesülhet kabinetje összeállításánál is, mivel hiába a nagy sebesség, ha erre a "vonatra" sok kiszemelt szakértő nem szállna fel: több potenciális miniszterjelöltről is úgy hírlik, hogy nem vállalná a felkérést.

Az viszont biztos, hogy a piacok egyelőre pozitívan fogadták Renzi jelölélését, a tízéves olasz államkötvények hozama 2006 óta nem látott szintre esett. Christian Lenk, a DZ Bank elemzője szerint igen pozitívan értékelték a piacok az új olasz kormányfő személyét és programját, még ha egyelőre semmilyen konkrétumról nem is esett szó. A piac vélhetően a gazdasági programcsomag konkrétumainak bejelentése után reagál érdemben az olaszországi helyzetre.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.