2012. május. 18. 11:40 MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 18. 14:02 Gazdaság

"A görögök maguk ássák meg saját sírjukat"

Egy esetleg bekövetkező görög gazdasági összeomlás várható európai következményeit taglalja a pénteki európai sajtó, a görög parlament feloszlatásának és az új választások kiírásának a küszöbén.

A belga De Standaard szerint Görögország euróövezetből való távozásának a politikai következményei messzemenőbbek lennének, mint a pénzügyiek. "Az európai folyamatok alapeszméje egy mind szorosabbá váló unió. A növekvő együttműködés demokratikus projektje, amely nagyobb gazdasági jóléthez vezet. Ez a folyamat ugyan mindig is rejtett kockázatokat magában, de Európa rendre megtalálta magában az erőt, hogy megerősödve kerüljön ki belőle (...) Az alternatíva sokkoló lenne. Az európai egységesülési folyamatot a széttöredezés dinamikája váltaná fel, amelynek nem lehetne látni a végét. Lehetséges, hogy a görög nép döntése lesz az, amely rémisztő bizonyítékot szolgáltat arra, hogy ebből a válságból nem kerülhetünk ki jól? Talán" - írta a belga újság.

A liberális torinói La Stampa az adósságválságról és a görögországi helyzetről szólva megállapítja: "Nem az euró összeomlása az, amit kockáztatunk. A valutaunió fenn fog maradni. De a következő napok döntéseitől függ, hogy sok fáradság és magas költségek után végül sikerül-e a korlátok magasabbra emelésével elkerülnünk Görögország összeomlását (...) Remélhetőleg még nem késő megállítani a földcsuszamlást. Talán nem túlzott az az aggodalom, hogy a görögök az új választások előtt maguk ássák meg saját sírjukat".

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.