AP-elemzés: A trumpi Amerika és az orbáni Magyarország – mint zsák a foltját
A magyar erős ember már jó ideje megihleti a tengerentúli konzervatívokat, de vannak azért eltérések.
A magyar erős ember már jó ideje megihleti a tengerentúli konzervatívokat, de vannak azért eltérések.
Alapvető fordulat állt be a transzatlanti kapcsolatokban, ezt jelzi J. D. Vance amerikai alelnök felszólalása a müncheni Biztonságpolitikai Fórumon. Miként lehet ilyen mértékben Putyin-barát Orbán Viktor? Ha nem cselekszik, Európa csak a macskaasztalnál kap helyet az Ukrajna jövőjét meghatározó tárgyalásokon. A lengyel választásokon meglepetésekre is képes lehet a szélsőjobb. Témák és vélemények a világsajtóból.
Magyarország mély válságban van – ami a választási kampányban Orbán Viktor igazi problémájá válhat. Most a lakosság megtakarítással rendelkező része menthetné meg, ám ez eddig nem történt meg. A kormányfő számára egy esély maradt.
A jobboldali lap tényfeltáró főmunkatársa, Hans Martin Tillack azt derítette ki, hogy a nagy egyezség hat éve, a soproni városházán, a Páneurópai Piknik 30. évfordulóján jött létre a kancellár és magyar kollégája között. Viszont az Orbán Viktor és Angela Merkel találkozójáról szóló dokumentumok, amelyek a német–magyar fegyverkezési együttműködés indulásáról tanúskodnak, a jelek szerint eltűntek a német kancellári hivatal archívumából.
Van, aki úgy értékeli, hogy akik szerint a Trump-kormány a rosszindulat, nihilizmus és zűrzavar keveréke, most megdöbbenhetnek, mivel Ukrajna ügyében a békekezdeményezés nagyon is összehangolt. Van viszont, aki azt mondja, hogy Trump remek megállapodást hoz össze Ukrajnában – Putyin szemszögéből. Nemzetközi lapszemle.
Az új USA-elnök megválasztása után egy pár hétig még valamelyest reménykedni lehetett, hogy a háború ügyében az új kormányzat kitart a meghirdetett elv mellett, vagyis, hogy az erő pozíciójából akar békét teremteni. Ám most már látni, hogy a Fehér Ház egyrészt terrorizálja a barátait, másrészt az ország ellenségeinek hízeleg – írja az elemző a Guardianben.
Donald Trump inkább viselkedik keresztapaként, semmint a Fehér Ház gazdájaként, a valóság azonban nem olyan egyszerű, ahogyan ő elképzeli – írja a New York Times újságírója.
A USAID segélyszervezet szétverése is jelzi, hogy Trump véget vet a Pax Americának és káoszba vezeti a világot – a globális hatalmi erőviszonyok alakulását elemzik a világlapok. „Egykori focistaként Orbán oda helyezkedik, ahová a labda jönni fog” – nagy figyelem irányult a magyar kormányfő és az AfD elnökének találkozójára. Szégyellheti magát az EU, hogy magukra hagyta a szerbiai kormányellenes tüntetőket – írja Slavoj Zizek szlovén filozófus. Témák és vélemények a külföldi lapokból.
A magyar miniszterelnök nemrég még nem volt hajlandó felvenni az AfD-t a Patriótákhoz, most viszont már arról beszélt, hogy most már talán ledőlhet a szélsőséges párt köré emelt fal.
Próbára teszi Orbán Viktort a meglódult magyarországi inflácó. Németország nem ad ki több szélsőbalos aktivistát Magyarországnak. A CDU-vezér Merz a saját sorsát pecsételhette meg, amikor udvarolt a szélsőjobbnak. A szerbiai diákmozgalom sikeres, de ez mintha nem érdekelné az EU-t. Musk igazi célja nem a közigazgatás költségeinek csökkentése, hanem az, hogy a Trump-kormányzat növelje hatalmát és semlegesítse az ellenzéket. Témák és vélemények a nemzetközi sajtóból.
A szoros magyar–orosz viszony mellett az autóipari export is böki az amerikaiak csőrét. Orbán a Spiegel szerint úgy szigetelődött el Európában, hogy az óceán két partja között valójában szóba sem jön hídépítőként.
Ez nem egypárti uralom, de nem is demokrácia.